UPDATE: Magistrații Tribunalului Prahova au amânat pentru a opta oară solicitarea DNA de emitere a unui mandat de arestare preventivă în lipsă pe numele lui Sebastian Ghiţă în dosarul Hidro Prahova, în care acesta este cercetat pentru corupţie alături de cumnatul lui Victor Ponta, Iulian Herţanu, de fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova Mircea Cosma şi de fiul acestuia, fostul deputat PSD Vlad Cosma. Judecătorii au stabilit un nou termen pe 19 septembrie.
Tribunalul Prahova a amânat pe motiv că judecătorul din Serbia desemnat să participe la audiere prin videoconferinţă este în concediu.
*
După șapte amânări, Tribunalul Prahova trebuie să decidă astăzi dacă emite un nou mandat de arestare preventivă pe numele lui Sebastian Ghiță, anunță Realitatea Tv.
Ar fi a treia astfel de măsură luată împotriva fostului deputat. Însă, cu cât se străduiesc mai tare autoritățile din țară sa îl tragă la răspundere pe Ghiță în fiecare dosar penal, cu atât mai greu de convins se lasă omologii din Serbia. Capturat de patru luni, extrădarea fostului parlamentar bate pasul pe loc.
Cererea DNA de arestare a lui Sebastian Ghiță vine în dosarul în care protagonist este cumnatul lui Victor Ponta.
După ce a fugit din țară, pe numele lui Ghiță au fost emise două mandate de arestare în lipsă, date de Înalta Curte de Casație și Justiție și Curtea de Apel Ploiești. Fostul deputat se află în prezent în Serbia, de unde autoritățile române încearcă să îl extrădeze.
Comentează