Trupele ucrainene au recucerit peste 20 de localităţi în ultimele 24 de ore, în contextul în care avansul lor rapid în estul ţării continuă, a anunţat Kievul luni dimineaţă, potrivit DPA.
"Eliberarea localităţilor de sub ocupaţia rusă în regiunile Harkov şi Doneţk continuă", a precizat Statul Major al forţelor armate ucrainene într-un raport.
Veliki Burluk şi Dvoricina, două comunităţi din nordul regiunii Karkov, au fost abandonate de forţele ruse, se menţionează în raport.
Sub presiunea contraofensivelor ucrainene, Ministerul rus al Apărării a anunţat retragerea trupelor din Harkov în weekend, la peste jumătate de an de la începerea războiului.
Motivul oficial oferit a fost "regruparea" strategică a unităţilor.
Duminică seară, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că oraşul Izium, care are o importanţă strategică şi pentru care s-au dat lupte grele la începutul războiului, a fost recucerit.
În înregistrări video din oraş se vede cum militarii ucraineni ridică drapelul naţional.
Conform Statului Major al armatei ucrainene, trupele ruse au părăsit de asemenea micul oraş Svatov din regiunea Lugansk, deşi miliţiile separatiste sunt încă în acţiune acolo.
"Dat fiind avansul ucrainenilor, Rusia a dispus cel mai probabil retragerea trupelor sale din întreaga regiune Harkov ocupată, la vest de râul Oskil", au transmis luni serviciile de informaţii britanice.
"Succesele rapide ale ucrainenilor au implicaţii semnificative pentru întreaga strategie operaţională a Rusiei. Majoritatea forţelor din Ucraina sunt cel mai probabil obligate acum să prioritizeze acţiunile de apărare de urgenţă", au adăugat serviciile secrete britanice.
Trupele ucrainene continuă seria victoriilor - Avans rapid in ultimele 24 de ore
București
6°C
Articole Similare

197
Fenomen tulburător: apartamentele din China, folosite ca locuri de veci. De ce tânăra generație acceptă acest compromis neobișnuit
197

582
O descoperire neașteptată de sub nisipurile Egiptului poate schimba istoria omenirii
582

542
'Mergeam la magazin. Așa m-au luat': dezvăluiri despre lipsa militarilor ucraineni dispuși să lupte
542

473
'Nu uităm trădarea': Teheranul neagă orice negocieri directe cu SUA, în timp ce Casa Albă afirmă că discuțiile progresează
473

371
Anunț important al grupului G7: se pregătesc măsuri pentru stabilizarea pieței energetice
371

665
Atac cu rachete în Dubai: un petrolier sub pavilion kuweitian a fost lovit
665

713
Pierderi uriașe pentru Primăria Capitalei: mii de spații libere și chirii la preț de chilipir
713

1.521
Celine Dion face anunțul pe care nimeni nu credea că-l va mai auzi
1.521

1.107
Emiratele Arabe Unite, sub tirul atacurilor aeriene: populația este îndemnată să se adăpostească
1.107

554
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia continuă ofensiva aeriană de amploare, folosind sute de drone și rachete
554

336
Horoscopul zilei de 1 aprilie 2026. Leii au o zi în care vor să fie observați. Află ce se întâmplă cu zodia ta
336

852
De câți militari ar fi nevoie pentru o intervenție terestră în Iran - Lecțiile războailor recente
852

1.370
România este pe primul loc în Europa și în top 10 global la țările în care companiile își mută serviciile și locurile de muncă
1.370
















Comentează