Trupul neînsufleţit al sublocotenentului post-mortem Mădălin Stoica, care a murit vineri în Afganistan, este repatriat luni, la ora 11,00, fiind programată o ceremonie la Baza 90 Transport Aerian din Otopeni, a anunţat MApN, prin comunicat de presă.
Mădălin Stoica a murit în urma unui atac asupra unei patrule româneşti care executa o misiune în regiunea Kandahar. Militarul, de 41 de ani, era căsătorit şi avea un copil. Se afla la prima misiune în teatrele de operaţii şi era angajat al MApN din 2002.
Preşedintele Klaus Iohannis l-a decorarat post-mortem, la propunerea ministrului Apărării Naţionale, pe sublocotenentul Mădălin Stoica cu Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari, de război, în semn de recunoştinţă şi apreciere pentru dăruirea şi curajul manifestate sub culorile drapelului naţional, pentru spiritul de sacrificiu dovedit în timpul executării unei misiuni de luptă în teatrul de operaţii din Afganistan.
În acelaşi incident au fost răniţi caporalul Ionel Buzea şi fruntaşul Ionel Toma, care sunt internaţi în spitalul militar din Kandahar, starea lor fiind stabilă, informează MApN.
Luni dimineaţa, au fost organizate în toate unităţile militare din ţară şi din teatrele de operaţii ceremonii de comemorare a militarului căzut la datorie.
În timpul misiunilor externe, 29 de militari şi-au pierdut viaţa şi alţi peste 180 au fost răniţi.
În acest an, Armata României participă la misiunea NATO Resolute Support din Afganistan cu peste 620 de militari, alţi aproximativ 300 fiind desfăşuraţi în operaţii sub comandă/mandat NATO, UE, ONU şi OSCE în alte regiuni.
Trupul neînsufleţit al sublocotenentului post-mortem Mădălin Stoica ajunge în țară
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Restricții de circulație pentru camioane pe DN7 de Anul Nou
7

50
A vrut să se îmbogățească înainte de Revelion. Un bărbat din Slatina a furat 70.000 de lei dintr-o sală de jocuri de noroc
50

2.797
Femeie spulberată pe trotuar de o mașină. Șoferul a pierdut controlul volanului
2.797

2.893
Ilie Bolojan conduce în topul vizibilității: Alexandru Robogete și Radu Miruță îi suflă în ceafă cu strategii speciale
2.893

4.035
Orașul din România unde, peste câteva zile, taxa pe gunoi explodează. Creștere cu 70%
4.035

101
A vrut să taie lemne de foc și a găsit un proiectil din Al Doilea Război Mondial într-o bucată de lemn
101

84
Tragedie în Tulcea: un bărbat a murit într-un incendiu provocat de jarul de la sobă
84

64
Sibiu: 17 persoane evacuate dintr-un centru comercial din cauza unei fisuri la instalația frigorifică
64

2.708
Bărbat înjunghiat în plină stradă. De la o simplă discuție între vecini s-a ajuns la un conflict sângeros
2.708

37
Zi dificilă pentru salvamontiști: 23 de intervenții în 24 de ore
37

214
Incendiu la un bloc din Sectorul 2 al Capitalei. Mai multe persoane evacuate și transportate la spital
214

821
Plictiseala după reguli clare este benefică pentru copii: Specialiștii spun că ajută micuții să devină independenți
821

3.969
Meteorologii anunță o iarnă total atipică la început de 2026: fără zăpadă și temperaturi peste cele specifice
3.969

















Comentează