Tsitsipas revine la colaborarea cu tatăl său: Am regăsit persoana care a crezut în mine prima dată

Autor: Anca Flondor

Publicat: 30-07-2025 17:56

Actualizat: 30-07-2025 20:56

Article thumbnail

Sursă foto: ATP

Stefanos Tsitsipas (26 de ani) a anunțat miercuri că va relua colaborarea cu tatăl său, Apostolos Tsitsipas, în calitate de antrenor, după despărțirea de Goran Ivanisevic. Decizia vine în contextul în care fostul număr 3 mondial a coborât pe locul 30 în clasamentul ATP.

„După un timp de separare, am regăsit persoana care a crezut în mine prima dată: tatăl meu. Sunt recunoscător că pot împărți din nou terenul și drumul cu el. Uneori, întoarcerea acasă e cel mai curajos pas înainte”, a scris grecul pe Instagram, alături de o fotografie cu Apostolos, potrivit Mediafax.

Colaborarea anterioară cu Goran Ivanisevic s-a încheiat brusc, iar antrenorul croat a declarat, la rândul său,   că „singura persoană capabilă să-l antreneze pe Stefanos este tatăl lui”, criticând totodată pregătirea deficitară a jucătorului în ultimele luni.

Recent eliminat în primul tur la Wimbledon de francezul Valentin Royer, Tsitsipas va reveni în circuitul ATP în joi dimineață, la Mastersul 1000 de la Toronto, unde îl va întâlni pe australianul Christopher O'Connell.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri