Judecătorul Cristi Danileț susține, după ce Tudorel Toader a anuntat ca se va opune numirii Laurei Codruta Kovesi in functia de sef al Parchetului European, că aceasta atitudine este incalificabilă si defăimătoare pentru România.
"Ceea ce spune și face ministrul justiției la adresa unui magistrat român este incalificabil. Este jignitor pentru procurorul Codruța Kovesi și defăimător nu doar pentru justiția română, ci pentru însăși țara noastră, România, a cărei imagine în afară a fost grav șubrezită de acțiuni politice inacceptabile vizând justiția.
Urez mult succes doamnei procuror Codruța Kovesi pentru a fi numită la șefia Parchetului European! Sunt mândru să îi fiu coleg!", a scris magistratul pe Facebook.
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, pentru STIRIPESURSE.RO, că îşi va informa omologii din statele UE despre presupusele abuzuri comise de fosta şefă a DNA.
Comentează