Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a interzis vineri printr-un decret toate evenimentele ştiinţifice, culturale şi artistice până la sfârşitul lui aprilie, ca măsură de limitare a epidemiei provocate de coronavirus, informează Reuters potrivit Agerpres.
Decretul publicat în Monitorul Oficial se referă atât la întrunirile şi activităţile în spaţii închise, cât şi la cele în aer liber.
În Turcia s-au confirmat patru decese provocate de COVID-19, a anunţat joi seara ministrul sănătăţii, Fahrettin Koca. Ultima victimă a epidemiei a fost o femeie în vârstă de 85 de ani, diagnosticată cu o afecţiune respiratorie extrem de contagioasă. S-au înregistrat 359 de cazuri de contaminare cu coronavirus în interval de o săptămână după primul. Conform ministrului de interne, Suleyman Soylu, citat de Anadolu, 9800 de persoane se află în carantină.
Koca a precizat că la nivel naţional s-au efectuat 1981 de teste pentru coronavirus în ultimele 24 de ore, din care 186 au fost pozitive. Începând de duminica trecută, numărul de cazuri s-a dublat practic în fiecare zi.
Erdogan le-a cerut miercuri cetăţenilor turci să rămână la domiciliu timp de cel puţin trei săptămâni, dar nu s-a referit şi la deplasările la serviciu.
Autorităţile de la Ankara au suspendat legăturile aeriene ale Turciei cu 20 de ţări şi au închis şcolile, cafenelele şi barurile, au interzis slujbele religioase pentru grupuri mari şi au amânat pe termen nedeterminat toate meciurile din principalele ligi sportive. Magazinele de îmbrăcăminte, unde lucrau sute de mii de oameni, au tras obloanele, iar mall-urile - care au circa 530.000 de angajaţi şi o cifră de afaceri anuală de 160 de miliarde de dolari - urmează să ia aceeaşi măsură.
Pentru atenuarea efectelor economice ale interdicţiilor, banca centrală a Turciei şi-a redus dobânda directoare cu 100 de puncte procentuale, la 9,75%, iar guvernul a anunţat un pachet de susţinere a firmelor în valoare de 15 miliarde de euro.
Turcia amână toate evenimentele publice până la sfârşitul lui aprilie
Explorează subiectul
Articole Similare

4.344
Premierul Slovaciei izbucnește după discuțiile cu Marco Rubio: Kievul șantajează Ungaria cu livrările prin conducta Drujba
4.344

4.139
Mesajul guvernatorul Californiei stârnește reacții puternice: Trump a slăbit America și a unit Europa
4.139

5.172
Interceptări șocante: cum sunt împinși soldații ruși în asalturi fără scăpare
5.172

2.797
Iranul vrea să cadă la un acord cu SUA: condiția Teheranului
2.797

4.072
VIDEO Şefa diplomaţiei europene nimicește Rusia, de la Munchen: „Nu este o superputere! Este afectată grav, economia sa este în colaps, este izolată”
4.072

3.774
Fost ministru din Ucraina, arestat în timp ce încerca să fugă din ţară: e implicat în cel mai mare scandal de corupție din țară
3.774

5.434
Nicușor Dan a decis: acceptă invitația lui Donald Trump și merge la Consiliul Pǎcii de la Washington
5.434

3.205
Şeful Statului Major rus anunţă noi cuceriri teritoriale în Ucraina: urmează noi atacuri într-o anumită zonă
3.205

5.501
VIDEO Incident șocant în Italia: Un român a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate chiar de lângă părinții ei / Copilul a suferit o fractură la picior
5.501

8.220
Scandal în Schengen: controalele la granițele Germaniei și alertele pentru ucraineni ajung în centrul unei anchete europene
8.220

3.783
VIDEO Obama îl „torpilează” pe Trump: „dictatură și spectacol de clovni”
3.783

138
Conferința de la Munchen - Taiwanul avertizează: „China este adevărata amenințare”
138

2.090
Mitul siguranței germane, făcut praf: cum a fost posibil cel mai spectaculos jaf bancar din ultimii ani în Germania
2.090

















Comentează