Turcia este gata ''să coopereze'' cu guvernul irakian pentru a-i alunga de pe teritoriul irakian pe membrii Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), organizaţie clasată drept ''teroristă'' de către Ankara, a indicat luni Ministerul turc de Externe, citat de AFP, scrie agerpres.ro.
''Suntem dispuşi la orice fel de cooperare cu guvernul de la Bagdad pentru a pune capăt prezenţei PKK pe pământ irakian'', afirmă MAE turc într-un comunicat.
PKK a lansat o mişcare de insurgenţă în 1984 în Turcia şi dispune de baze logistice în zonele muntoase din nordul Irakului, care sunt periodic bombardate de către aviaţia Ankarei.
Bagdadul afirmă că membri ai PKK se află la Kirkuk, ceea ce responsabilii kurzi irakieni dezmint, recunoscând totuşi prezenţa unor ''simpatizanţi'' ai mişcării clasate drept ''teroriste'' de către Ankara şi aliaţii săi occidentali.
MAE turc a salutat totodată declaraţiile guvernului irakian potrivit cărora nu va fi tolerată prezenţa elementelor organizaţiei teroriste PKK la Kirkuk.
Provincia Kirkuk, bogată în petrol, se află în centrul unei dispute aprige între Bagdad şi autorităţile regionale din Kurdistanul irakian, dispută ce s-a amplificat de la organizarea unui referendum privind independenţa luna trecută, incluzând îndeosebi provincia multietnică.
În acest context exploziv, forţele irakiene au lansat duminică o operaţiune la Kirkuk şi au preluat controlul îndeosebi al unui câmp petrolifer şi al aeroportului militar al oraşului.
Turcia, gata 'să coopereze' cu Bagdadul pentru a-i alunga de pe teritoriul irakian pe membrii PKK
Articole Similare

499
Situația de la Marea Neagră ar putea închide una dintre cele mai vechi rivalități din Europa
499

1.037
Moment istoric: Trupele SUA s-au retras complet din Irak - Unde mai rămân, totuși, militarii americani
1.037

81
VIDEO Inundații devastatoare în Africa de Sud - A fost declarată ”stare de catastrofă naționala”
81

137
VIDEO Accidentul feroviar din Spania: MAE face precizări
137

90
Kassîm-Jomart Tokaev a fost invitat să se alăture Consiliului de Pace pentru Gaza
90

2.583
VIDEO UE ia în calcul cele mai dure sancțiuni împotriva lui Donald Trump: discuții în spatele ușilor închise (surse)
2.583

4.857
Un gigant din Ungaria intră puternic pe piața din România: Au planuri să deschidă puncte în toată țara
4.857

6.896
Legenda care sfidează rațiunea: aceasta ar putea fi dovada că Diavolul există chiar în lumea noastră
6.896

128
Atac al unui rechin în portul Sydney - Victima este în stare critică
128

2.296
Iran, Venezuela și evoluția prețului petrolului - Schimbarea tonului la Casa Albă calmează piețele
2.296

2.599
Cristian, românul arestat fără motiv în Venezuela, a reușit să scape din pușcărie: Timp de 10 luni, soția și cei doi copii, nu au știut nimic despre el
2.599

65
Giorgia Meloni în viztă la Seul - Coreea de Sud şi Italia au convenit să consolideze cooperarea în domeniul semiconductorilor
65

71
Zelenski anunță noi negocieri între delegația ucraineană și reprezentanții SUA. Se lucrează la documente
71

















Comentează