Turcia s-a impus în Armenia, iar Scoția a surclasat Cipru, în cadrul calificărilor pentru Euro 2024

euro 2024

Echipa naţională de fotbal a Turciei s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, în faţa naţionalei Armeniei, într-un meci din cadrul grupei D a calificărilor pentru Euro 2024. În grupa A, Scoţia a învins Cipru, scor 3-0.

Turcia s-a impus la Yerevan după un meci în care echipa condusă de Stefan Kuntz a avut de lucru. Ozban Kabak a marcat un autogol în minutul 10, însă armenii nu s-au bucurat mult de avantajul neaşteptat. Orkun Kokcu a egalat în minutul 35, iar Kerem Akturkoglu a adus victoria Turciei, în repriza secundă, scrie news.ro.

La Glasgow, în grupa A, Scoţia s-a impus cu 3-0 în faţa ciprioţilor, după un meci în care victoria s-a conturat mai clar în ultimele minute de joc. Steve Clarke aduce victoria Scoţiei după ce vineri semnase prelungirea contractului de selecţioner până în 2026.

Rezultate înregistrate sâmbătă în calificările Euro 2024:

Grupa A: Scoţia – Cipru 3-0 (McGinn 21, McTominay 87, 90+3);

Grupa D: Armenia – Turcia 1-2 (Ozan Kabak 10 autogol / Orkun Kokcu 35, Kerem Akturkoglu 64).