Turcia U17 - România U17 1-3, în preliminariile Campionatului European

nationala tineret fotbal

După înfrângerile categorice cu Austria U17 (5-1), respectiv Italia U17 (3-0), selecţionata României U17 a câştigat duelul cu Turcia, scor 3-1, în cadrul ultimei partide din Turul de Elită a Campionatului European potrivit mediafax.

Ianis Stoica a deschis scorul pentru tricolori în minutul 45+1, dar Polat Abay a egalat pentru turci după pauză. Louis Munteanu cu o ”dublă” a stabilit scorul final şi a adus singura victoria a României din această campanie de calificare.

Echipa de start a României: Sava - Darius, Drăguşin, Chilili, Florica - Crivac, Borcea - Corbeanu, Stoica, Baiaram - Suciu

Cu nouă puncte, Italia s-a calificat direct la turneul final. Austria a prins locul doi, cu patru puncte, poziţie ce le-ar putea asigura calificarea la Campionatul European dacă rezultatele din celelalte grupe vor fi favorabile.