Parlamentul din Turkmenistan a adoptat o lege care interzice poligamia în această fostă republică sovietică din Asia Centrală, cu populaţie majoritar musulmană, a informat marţi ziarul oficial Neutralnî Turkmenistan, citat de AFP.
"Poligamia nu este autorizată în Turkmenistan", stipulează legea publicată în ziar.
Această lege vine astfel să completeze Codul familiei turkmen, adoptat de parlament în 2012, care nu menţiona acest subiect sensibil pentru societatea turkmenă, unde o tradiţie poligamă era foarte puternică înainte de perioada sovietică, notează agerpres.
"Poligamia înseamnă o coabitare cu două sau mai multe femei în acelaşi timp", precizează legea.
În Turkmenistanul sovietic, poligamia era deja considerată un delict şi pasibil de doi ani de închisoare.
Dar la mai puţin de un deceniu după destrămarea URSS, primul preşedinte turkmen Saparmurat Niazov a anunţat în 1999 că intenţionează să legalizeze uniunile poligame, explicând că "trebuie respectate cutumele locale şi vechile tradiţii".
Acest preşedinte capricios, care impusese să fie numit "părinte al turkmenilor" şi a făcut să i se ridice o statuie aurită, nu şi-a oficializat totuşi niciodată această iniţiativă.
Actualul preşedinte turkmen Gurbangulî Berdîmuhamedov, venit la putere în 2006 după decesul lui Saparmurat Niazov, în această ţară care rămâne una din cele mai închise ale planetei, şi-a dezvoltat propriul cult al personalităţii şi beneficiază şi el de o statuie din aur la Ashgabat, capitala ţării
Turkmenistanul interzice poligamia
Explorează subiectul
București
11°C
Articole Similare

208
O nouă alertă pentru NATO: A patra rachetă iraniană a fost interceptată deasupra Turciei
208

5
Ambasada SUA din Venezuela îşi reia activităţile după o întrerupere de şapte ani
5

991
Iranul ar putea recurge la arme mai periculoase decât rachetele tradiționale: Substanțele toxice provocă epidemii
991

16
Viza de Aur în Europa în 2026 - Cum se obține, prețuri și reguli în țări cheie
16

1.491
Iranul nu vrea negocieri: Propunerile de pace ale SUA sunt 'nerealiste, ilogice şi excesive' / Trump amenință cu distrugerea Insulei Kharg
1.491

46
Conflictul geopolitic constituie un nou şoc advers de ofertă pentru economia globală, declară guvernatorul Băncii Greciei
46

1.026
Hackerii au atacat site-urile UE: Comisia Europeană confirmă furtul de date
1.026

31
Conferinţă ministerială a Organizaţiei Mondiale a Comerţului de la Yaounde s-a încheiat fără un acord, după patru zile de discuţii
31

105
În China se interzice utilizarea apartamentelor drept locuri de veci
105

82
Raport: Numărul cazurilor de hărţuire a creştinilor în Israel a crescut cu 63% în 2025
82

52
Poliţia din Italia a arestat un băiat de 17 ani, bănuit că ar plănui un masacru la o şcoală
52

5.459
Blocaj istoric la Washington - Donald Trump încearcă se deblocheze situația printr-un ordin executiv
5.459

3.697
Opțiunile UE dacă Viktor Orban câștigă din nou: Între renunțarea la unanimitate și excluderea Ungariei din UE
3.697
















Comentează