Turneul Grand Slam de judo de la Baku: Alexandru Raicu a pierdut în recalificările categoriei 73 kg

tagoya.com
judo masculin

Sportivul român Alexandru Raicu a pierdut în recalificările cat. 73 kg, sâmbătă, la turneul Grand Slam de judo de la Baku (Azerbaidjan), astfel că s-a clasat pe locul 7, informează Agerpres.

Raicu l-a învins în turul secund pe belarusul Ruslan Golovaciov, în optimi a trecut de germanul Igor Wandtke, a pierdut sfertul de finală cu azerul Hidiat Heidarov, fiind învins şi în recalificări, de rusul Mahmadbek Mahmadbekov.

Ulterior, Mahmadbekov a câştigat bronzul, iar Heidarov a obţinut medalia de aur.

În concursul feminin, la cat. 63 kg, Florentina Ivănescu a fost întrecută în primul tur de croata Iva Oberon. La cat. 70 kg, Serafima Moscalu a pierdut în primul tur în faţa britanicei Katie-Jemma Yeats-Brown.

România va mai avea doi reprezentanţi în competiţie, Vlad Vişan şi Alex Creţ, ambii la cat. 90 kg.

La competiţie participă 446 de judoka din 61 de ţări, 264 la masculin şi 182 la feminin.