U-Banca Transilvania Cluj este prima echipă calificată în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin: A eliminat-o pe Steaua Bucureşti

Steaua baschet

U-Banca Transilvania Cluj s-a calificat în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin după ce a trecut de Steaua Bucureşti cu scorul general de 3-0 în sferturile de finală.

U-BT Cluj a întrecut-o pe Steaua în meciul al treilea, de miercuri, cu 69-66 (17-17, 21-12, 9-14, 22-23), în deplasare, după ce câştigase şi primele două partide, de pe teren propriu, cu 72-64 şi 71-68, informează agerpres.ro.

Kyndall Dykes a fost artizanul victoriei ardelenilor, cu 21 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive. O prestaţie bună a avut şi Darrin Ray Dorsey, cu 13 p, 3 rec, 3 pd. De la vicecampioni s-au remarcat Austin Chatman, 16 p, 4 rec, 2 pd, şi Skyler Rodrigo Spencer, 14 p, 10 rec, 2 pd.

În alt sfert de finală, SCM ''U'' Craiova a preluat conducerea la general cu 2-1 în seria cu CS SCM Timişoara, după ce a câştigat în deplasare cu 90-78 (22-23, 24-21, 20-18, 24-16). SCM Timişoara s-a impus în primul meci de la Craiova cu 71-69, după care formaţia din Bănie a învins cu 88-72.

În meciul al treilea, de la învingători s-au remarcat Morris Curry, 22 p, 5 rec, 6 pd, Porter Troupe, 22 p, 5 rec, 3 pd, şi Goran Gajovic, 20 p, 11 rec, 5 pd.

Cei mai buni oameni ai bănăţenilor au fost Nikola Pesakovic, 16 p, 4 rec, 5 pd, şi Dragos Andrei Diculescu, 16 p, 2 rec, 3 pd.

Meciul cu numărul patru al seriei se va juca tot la Timişoara, vineri.

Sferturile de finală se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.