Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a confiscat în mai şi iunie un echipament aparţinând unor agenţi ruşi şi care a fost folosit pentru a lansa atacuri informatice împotriva Ucrainei şi a altor ţări, a indicat SBU vineri într-un comunicat, citat de Reuters, potrivit agerpres.
''Poliţiştii au confiscat echipamentul serverului care a fost folosit de serviciile secrete ruse în atacul cibernetic', a afirmat SBU, adăugând că investigaţiile sunt în curs de desfăşurare.
Rusia priveşte la tot ce se întâmplă în UE fără vreo 'bucurie răutăcioasă' - Lavrov
Un atac informatic care a început în Ucraina s-a extins în întreaga lume marţi a afectat mii de calculatoare şi a condus la închiderea unor porturi, fabrici şi birouri în circa 60 de ţări.
Politicieni ucraineni au acuzat imediat Rusia, dar un purtător de cuvânt al Kremlinului a respins acuzaţiile, considerându-le ca fiind neîntemeiate.
Comentează