Uniunea Europeană va furniza echipamente informatice Ucrainei, răspunzând unei cereri a guvernului acestei ţări, a indicat miercuri secretarul de stat francez pentru digitalizare Cédric O, în marja unei reuniuni a miniştrilor telecomunicaţiilor din statele UE, ce are loc la Magny-Cours, în Franţa, transmite AFP, scrie AGERPRES.
'Ucraina ne-a adresat o cerere de echipament informatic. Există o discuţie între ţări europene pentru a răspunde acestei cereri a Ucrainei cât mai rapid posibil' şi a împărţi responsabilitatea furnizării materialelor, a afirmat el.
Cererea vizează echipamente informatice de bază - terminale, telefoane inteligente - şi altele, precum echipamente de reţea, a precizat responsabilul francez.
Firmele şi instituţiile franceze care pot furniza astfel de echipamente, mai ales cu titlu de donaţie, sunt invitate să ia legătura rapid cu guvernul, a adăugat el.
Franţa prezidează marţi şi miercuri o reuniune informală a miniştrilor telecomunicaţiilor din UE, dedicată în mare parte ofensivei ruse în Ucraina.
Marţi, miniştrii au cerut ca marile platforme de internet şi reţelelor sociale să intensifice acţiunile împotriva dezinformării.
UE răspunde apelului Ucrainei: echipamente informative vor fi furnizate 'cât mai rapid posibil'
Explorează subiectul
Articole Similare

6.264
Anunț în plină noapte făcut de vicepreședintele Parlamentului European! Victor Negrescu: 'Am ajuns la un acord'
6.264

3.539
Fenomenul în lanț care pune la pământ sistemul medical românesc: „Nu mai e doar banul, ci sistemul defect"
3.539

5.042
S-au săturat! Țările europene care sunt hotărâte să conteste dur regulile Bruxelles-ului ce privesc migranții
5.042

83
Google, investigat de Comisia Europeană pentru retrogradarea site-urilor media / Cum funcționează politica „site reputation abuse”
83

455
Probleme mari pentru Google: UE, anchetă într-un dosar de abuz în căutarea de știri
455

848
Salariile din România rămân printre cele mai mici din Uniunea Europeană: Românii câștigă de patru ori mai puțin decât angajații din Luxemburg
848

2.933
Apune era comenzilor ieftine din China: Gata cu plafonul de 150 €, toate pachetele din afara UE vor fi taxate
2.933

1.402
Surpriză! Kovesi închide dosarul liderului PPE, Manfred Weber: 'Nu există motive întemeiate să credem că a fost comisă o infracțiune'
1.402

5.019
VIDEO Rareș Bogdan pune „tunurile” pe Șefa Comisiei Europene: „Coborați din turnul de fildeș!”
5.019

5.981
Probleme mari la Kiev: „Trebuie să încetăm să trimitem bani UE către Ucraina” / Budapesta pune „tunurile” pe țara vecină, în cel mai mare scandal de corupție
5.981

4.264
FOTO Această fotografie „nu este adevarată” conform faptelor deputatului Ciortea - Cum au demantelat procurorii falsul grosolan încercat de demnitar pentru păstrarea permisului de conducere
4.264

5.890
Veste uriașă pentru românii plecați din țară - UE taie tarifele internaționale. Oana Țoiu (MAE): 'Astăzi a intrat în vigoare Actul privind Infrastructura Gigabit'
5.890

1.023
Comisia Europeană schimbă din mers strategia: Apare scutul pentru democrație
1.023


















Comentează