UEFA i-a suspendat provizoriu pe antrenorul echipei Bodoe/Glimt şi pe antrenorul cu portarii de la AS Roma

Evening Standard
UEFA

UEFA i-a suspendat provizoriu, luni, pe antrenorul principal al echipei norvegiene Bodoe/Glimt, Kjetil Knutsen, şi pe antrenorul cu portarii al echipei AS Roma, Nuno Santos, în urma incidentelor în care au fost implicaţi cei doi la finalul meciului de săptămâna trecută, din Europa Conference League, transmite Reuters, informează Agerpres.

După meciul de joi, câştigat de scandinavi pe teren propriu cu 2-1, în prima manşă a sferturilor de finală, căpitanul echipei romane, Lorenzo Pellegrini, a declarat că Nuno Santos a fost atacat, iar Knutsen l-a acuzat pe portughez că l-a apucat de gât.

Bodoe/Glimt anunţase vineri că intenţionează să sesizeze poliţia în legătură cu acest incident.

UEFA a precizat într-un comunicat că ambii tehnicieni vor fi suspendaţi pentru următoarele meciuri internaţionale ale echipelor lor până când Comisia sa de Control, Etică şi Disciplină nu va da o decizie în acest caz.

Forul continental a precizat săptămâna trecută că a numit un inspector pentru a conduce o anchetă legată de incidentele din Norvegia.

Cele două echipe se vor înfrunta din nou, joi, pe Stadio Olimpico din Roma, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Boedoe/Glimt şi Roma s-au întâlnit şi în faza grupelor, scandinavii surclasând echipa antrenată de Jose Mourinho cu 6-1 în tur, în timp ce meciul de pe Stadio Olimpico s-a încheiat la egalitate, 2-2.