Direcţia Naţională Anticorupţie a primit joi documentele oficiale referitoare la hotărârile Parlamentului privind încuviinţarea urmăririi penale şi a reţinerii, dar şi respingerea arestării preventive în cazul fostului ministru Elena Udrea, urmând ca aceasta să fie citată pentru a se prezenta la DNA, potrivit unor surse judiciare. Cel mai probabil, aceasta nu va fi citată joi.
Plenul Camerei Deputaţilor a admis, miercuri, cererea privind reţinerea şi a respins arestarea preventivă a deputatului Elena Udrea. Încuviinţarea reţinerii a fost adoptată de plenul Camerei Deputaţilor cu 123 de voturi "pentru" şi 119 "împotrivă".
Deputaţii au respins încuviinţarea arestării preventive, înregistrându-se 115 voturi "pentru" şi 105 "împotrivă", în condiţiile în care pentru adoptare erau necesare 122 de voturi - majoritatea deputaţilor prezenţi. Ca urmare, în acest caz nu a fost întrunit numărul de voturi necesar pentru adoptarea hotărârii.
Anterior, plenul Camerei Deputaţilor aprobase cererea DNA privind încuviinţarea începerii urmăririi penale a Elenei Udrea, cu 193 de voturi "pentru" şi 106 "împotrivă".
Cererile DNA au fost făcute în cazul unui nou dosar privind perioade când Elena Udrea era ministru, pentru săvârşirea următoarelor infracţiuni: luare de mită în formă continuată, trafic de influenţă în formă continuată, instigare la abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operaţiuni financiare incompatibile cu funcţia ori încheierea de tranzacţii financiare utilizând informaţiile în virtutea funcţiei, spălare de bani în formă continuată, fals în declaraţii de avere în formă continuată (cu referire la declaraţiile de avere din perioada 2009 - 2012).
ULTIMA ORĂ: Documentele despre Udrea au ajuns la DNA. Poate fi citată
București
6°C
Articole Similare

2.080
S-a aflat pe surse: Cele două mutări pe care PSD le pregătește ca să îl debarce pe Ilie Bolojan din fruntea guvernului
2.080

1.525
Scoaterea SUA din NATO de către Trump i-a ridicat mingea la fileu lui Mircea Geoană: 'Momentul este delicat!'
1.525

967
Ministrul de Finanțe anunță schimbarea legislației pentru artişti, organizatori şi industria culturală: Predictibilitate și claritate
967

1.998
AUR conduce detașat în intenția de vot, iar George Simion rămâne cel mai popular lider politic. Sondaj Sociopol
1.998

30
Ministerul Energiei s-a mutat oficial într-un nou sediu, deținut de Poșta Română
30

2.857
Administrația Prezidențială dă cifrele - Cât a plătit pentru ca Mirabela Grădinaru să plece în SUA
2.857

2.797
Ministrul Muncii s-a enervat după ce Inspecția Muncii a prins sute de angajați care munceau la negru: Nu e normal!
2.797

3.609
Scenariu: Bolojan preia REPER dacă pierde șefia PNL
3.609

1.829
Vrea, din nou, Nicușor Dan să dea "mână liberă" DGA-ului în marile dosare de corupție? Președintele aruncă "mănușa" Justiției
1.829

1.394
Lovitură pentru Darius Vâlcov: instanța a respins eliberarea fostului ministru, deși pedeapsa i-a fost redusă
1.394

968
Alexandru Rogobete îl apără pe Nicușor Dan în scandalul cu #rezist pe șefii Parchetelor:Este opusul oricărei forme de aroganță
968

74
Primarul din Sângeorgiu de Mureş: La reducerea posturilor din UAT-uri trebuia făcută o diferenţiere bazată pe performanţă
74

78
Mihail Neamţu (deputat AUR): CNA refuză să se prezinte în Parlament şi evită explicaţiile privind închiderea Realitatea Plus şi Gold FM
78
















Comentează