UMILINȚĂ pentru FCSB: A fost bătută cu 2-0 de FC Botoșani, chiar pe terenul ei

Inquam Photos / Bogdan Buda
Inquam coregrafie FCSB steaua

Formaţia FCSB a fost învinsă, luni, la Piteşti, cu scorul de 2-0 (1-0), de echipa FC Botoşani, în ultimul meci a etapei a III-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Andronic '18 şi Ongenda '41.

În minutul 12, Dennis Man s-a accidentat şi a părăsit terenul în lacrimi.

Evoluția FCSB-ului a fost una slabă încă din începutul meciului. Cu mai multe modificări în zona fundașilor, vicecampioana a avut probleme la aproape fiecare atac al oaspeților. Fundașii centrali, Planic și Cristea, au fost depășiți în multe rânduri, iar prima dată au gafat decisiv aproape de mijlocul primei reprize (minutul 18), când atacantul Andronic a marcat din interiorul careului, după o pasă a lui Askovski. FCSB a încercat să pună mai multă presiune pe Botoșani, dar nu și-a creat mari ocazii de gol.

Oaspeții au majorat avantajul prin Ongenda (min. 41). Tănase a pierdut un balon în careul advers, iar în urma contraacului s-a făcut 2-0. Nici în partea secundă echipa antrenată de Bogdan Andone nu și-a revenit. A reușit să expedieze de doar trei ori balonul pe spațiul porții, dar la majoritatea fazelor, moldovenii au stat bine în defensivă și au terminat meciul fără gol primit.

FCSB: Vlad - Ovidiu Popescu, Planic, Cristea, Salomao (Belu-Iordache '46) - Vînă, Filip, Oaidă - Man (Bălaşa '16/Moutinho '61), Tănase, Coman. Antrenor: Bogdan Andone

FC Botoşani: E. Pap (Hankic '68) - Haruţ, A. Miron, Chindriş, Soiledis - J. Rodriguez, E. Papa - Ashkovski, Ongenda, Ofosu (Piţian '82) - R. Andronic (Holzmann '74). Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Moutinho '71,Oaidă '90 / Papa '42

Meciul a fost arbitrat de Lucian Rusandu, ajutat de asistenţii Radu Adrian Ghinguleac şi Imre-Laszlo Bucsi.

Arbitru de rezervă a fost Bogdan Dumitrache, iar observatori Eduard Dumitrescu şi Mircea Călin.