Un celebru neurolog şi psihiatru francez, Boris Cyrulnik, l-a îndemnat duminică pe preşedintele Emmanuel Macron să-i repatrieze pe cei circa 200 de copii francezi de jihadişti deţinuţi în Siria, precum şi pe mamele lor, apreciind că ei constituie acolo "o ameninţare pentru securitatea" francezilor, informează AFP.
"Cu cât mai mult vor rămâne ei acolo, cu atât mai puţin vor iubi Franţa. Ei sunt recuperabili dacă de ei s-ar ocupa cineva imediat", afirmă Boris Cyrulnik.
"Cred că preşedintele (Macron) se teme că aceşti copii repatriaţi ar putea deveni jihadişti. Însă eu afirm că nu, iar ideea mea nu vine din cer, ea se fondează pe observaţii ştiinţifice (...), dacă de ei se va ocupa cineva foarte curând, ei nu vor deveni periculoşi", a adăugat medicul de 84 de ani.
Preşedinte al comisiei asupra "Primelor 1.000 de zile ale copilului", care a înaintat în septembrie 2020 un raport şefului statului asupra acestei perioade cruciale - de la concepţie până la vârsta de doi ani - pentru dezvoltarea copilului, Boris Cyrulnik pledează şi pentru repatrierea mamelor împreună cu copiii lor.
"Pentru aceşti copii, mama este singura lor bază de securitate. A-i repatria singuri constituie o agresiune şi o izolare suplimentare. Ei vor ajunge probabil să urască ţara care le-a produs atâta suferinţă. Aceasta este o fabrică de delincvenţi, foarte uşor de recuperat de ideologii extremiste. Riscăm să facem din ei bombe", explică Cyrulnik.
Potrivit lui, a repatria mamele şi copiii "ar putea declanşa (la copii) procesul de rezilienţă neuronală", prin care creierul poate surmonta un traumatism. Şi "cu cât mai devreme are loc aceasta, cu atât e mai uşor", a subliniat el.
Circa 80 de femei franceze, care s-au raliat organizaţiei Stat Islamic, şi 200 de copii sunt deţinuţi în lagăre kurde din nord-estul Siriei. Avocaţi, parlamentari, ONG-uri şi Comisia naţională consultativă pentru drepturile omului cer în mod regulat autorităţilor franceze să-i repatrieze.
Însă autorităţile franceze menţin o politică de repatriere de la caz la caz pentru aceşti copii şi consideră că adulţii ar trebui judecaţi în Siria. Până acum, Franţa a repatriat 35 de copii, majoritatea orfani.
Un celebru neuropsihiatru francez îl îndeamnă pe preşedintele Macron să-i repatrieze pe copiii de jihadişti din Siria
București
9°C
Articole Similare

13
Sute de cubanezi protestează pe biciclete în fața ambasadei SUA din Havana: Se cere ridicarea embargoului american
13

1.168
VIDEO Cea mai mare vulnerabilitate a Rusiei: Nu poate face nimic în privința ei. Ucraina știe, profită și atacă
1.168

23
UE trebuie să îşi extindă misiunea navală Aspides pentru a proteja rute maritime cheie, spune Kaja Kallas
23

1.338
Războiul din Ucraina rescrie harta crimei organizate la nivel global, arată un nou raport
1.338

54
Consilierul preşedintelui rus, Iuri Uşakov: Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru Rusia
54

50
Bruce Springsteen își începe turneul cu un atac la Donald Trump: A transformat SUA într-o națiune „necinstită, imprevizibilă, prădătoare și iresponsabilă”
50

26
Țoiu: România a obținut al 24-lea aviz din cele 25 necesare pentru aderarea la OCDE
26

1.703
Bloomberg dezvăluie că România a cheltuit peste 1 miliard de euro pentru stabilizarea monedei în luna martie
1.703

2.096
New York Times dezvăluie detalii despre recuperarea Coifului de la Coțofenești: 'Un artefact foarte apreciat din România'
2.096

16
Ritual special înainte de Paşte: Papa Leon al XIV-lea a spălat picioarele a 12 preoţi din Roma în Joia Mare
16

3.667
Donald Trump are pe masă un plan extrem de spectaculos și riscant pentru Iran: Inclusiv civili americani ar urma să fie implicați
3.667

2.658
Criza combustibilului scapă de sub control în Asia: Crime, panică și jafuri, angajații benzinăriilor au fost uciși de șoferi furioși
2.658

2.410
VIDEO Donald Trump lansează un nou ultimatum dur către Iran: "Nu va mai rămâne nimic"
2.410
















Comentează