Secretarul brazilian al culturii (post echivalent celui de ministru), Roberto Alvim, şi-a anunţat vineri demisia, în urma unei polemici pe care a declanşat-o după ce a publicat o înregistrare video în care a susţinut un discurs ce a semănat foarte mult cu unul al şefului propagandei din timpul Germaniei naziste, Joseph Goebbels, relatează Reuters şi AFP potivit Agerpres.
Înregistrarea, difuzată joi şi în care ministrul anunţa oferirea unor premii naţionale pentru relansarea artelor braziliene, a devenit repede virală şi a provocat indignare din cauza reproducerii întocmai a exprimării lui Goebbels.
Ministrul Roberto Alvim, un fost regizor de teatru numit anul trecut în guvern de preşedintele Jair Bolsonaro, a anunţat lansarea acelor premii în timp ce ca muzică de fond în înregistrare se auzea ceva din Opera lui Wagner, favorita lui Hitler.
''Arta braziliană a următorului deceniu va fi eroică şi naţională (...) şi imperativă, întrucât va fi înrădăcinată în aspiraţiile urgente ale poporului nostru, sau nu va fi deloc'', spune Roberto Alvim în textul citit.
Acesta seamănă foarte mult cu o frază atribuită lui Goebbels în lucrarea ''Goebbels, biografie'', scrisă de Peter Longerich: ''Arta germană a următorului deceniu va fi eroică, va fi un romantism de oţel, va fi obiectivă şi lipsită de sentimentalism, va fi naţională cu mare patos şi deopotrivă imperativă şi obligatorie, sau nu va fi deloc''.
Apariţia înregistrării a fost urmată de critici vehemente şi apeluri la demisie, potrivit presei demiterea lui Roberto Alvim fiind deja decisă de preşedintele Bolsonaro înainte ca el să-şi anunţe singur demisia.
Ministrul a susţinut însă că nu a ştiut de unde provine textul său, redactat ''pe baza ideilor legate de arta naţionalistă sugerate de asistenţii'' săi. ''Dacă aş fi cunoscut originea frazei, niciodată nu aş fi rostit-o'', menţionează el într-un mesaj pe Facebook prin care-şi anunţă demisia. ''Cer scuze comunităţii evreieşti, faţă de care am un profund respect'', a adăugat el.
La câteva minute după mesajul lui Roberto Alvim, preşedintele Jair Bolsonaro, politician provenit din extrema dreaptă, a confirmat pe Twitter plecarea acestuia din funcţie ''din cauza unor afirmaţii nefericite care au făcut imposibilă menţinerea sa'' în acel post.
Un citat din Goebbels a dus la demisia ministrului brazilian al culturii
Explorează subiectul
Articole Similare

121
Marco Rubio dezvăluie ce urmărește Donald Trump în privința războiului din Ucraina, după întâlnirea cu Zelenski
121

207
Mega-proiect feroviar în Europa: trei țări sapă sub munți pentru a construi cel mai lung tunel subteran realizat vreodată
207

100
În trecut, struțul putea să zboare: cum și de ce și-a pierdut această abilitate
100

571
SUA face ravagii În Siria: au efectuat atacuri asupra a peste 30 de ţinte ale Statului Islamic
571

515
'Nu voi uita niciodată cum m-am simțit': experiență paranormala trăită de o jurnalistă într-un sat părăsit
515

416
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Orașul Herson este sub foc continuu. Infrastructură critică a fost puternic avariată
416

1.309
Hrana, noua armă de război a Rusiei. Semnal de alarmă tras de un lider european: Dependența alimentară face UE vulnerabilă
1.309

61
Fiul şahului înlăturat, Reza Pahlavi, se declarată gata să asigure tranziţia în Iran
61

23
Ministrul german al apărării: „Europa are nevoie de predictibilitate din partea SUA!”
23

966
Un președinte avertizează: „Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei”
966

4.944
Nu România e în spate – Expert mondial în mercenariat, despre implicarea unui stat în operațiunile lui Potra din Congo
4.944

5.463
VIDEO Cel mai mare masacru din 2026 a avut deja loc: 6.000 de oameni, omorâți în trei zile într-o țară în timpul unui asalt
5.463

3.750
VIDEO „Cadoul otrăvit” oferit europenilor de Marco Rubio: unii îl aplaudă, alții au râs, unii îl critcă (presă)
3.750

















Comentează