Deputatul USR Claudiu Năsui a afirmat, luni, că Guvernul PNL a blocat atacând la Curtea Constituţională "o tentativă de liberalizare" a mediului de afaceri, potrivit Agerpres.
"Vi se pare normal ca în România să fim singura ţară în care să deschizi o a doua firmă să trebuiască să-ţi mai iei o rudă în acţionariat? Sau dacă vi se pare normal că România este pe locul 55 în lume la uşurinţa de a face afaceri şi chiar pe 91 în lume la uşurinţa de a deschide o firmă, sub Burkina Fasso? Pentru că, dacă nu vi se par normale aceste lucruri, atunci trebuie să răspundeţi de ce Guvernul din care faceţi parte a atacat la CCR o tentativă de debirocratizare şi de eliminare a acestor prevederi aberante din legislaţia naţională. Adică dumneavoastră cu votul nostru din Parlament aţi făcut ceea ce nu trebuia să faceţi, nu doar că nu aţi luat măsuri liberale, (...) dar chiar aţi blocat tentative de liberalizare a mediului de afaceri", a spus Năsui, la "Ora Guvernului", la care a fost invitat ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu.
El a acuzat Guvernul că, în loc să facă restructurări în ministere, numărul angajaţilor a crescut.
"Dacă mă uit pe cifre a crescut numărul de angajaţi. Le-aţi comasat (ministerele - n.r.), aţi zis că restructuraţi, dar, de fapt, v-aţi mai adus nişte activi de partid şi, dacă mă uit pe toate cifrele în ansamblul lor, vedem că a crescut numărul de angajaţi cu peste 10.000 de când este PNL la guvernare. Deci guvernare liberală!", a transmis Năsui.
Ministrul Economiei a fost chemat în Parlament de grupul deputaţilor USR, iar tema dezbaterilor a fost "Măsurile economice post-COVID şi perspective de însănătoşire a economiei româneşti".
Un deputat USR acuză: Guvernul a blocat tentative de liberalizare a mediului de afaceri
Explorează subiectul
Articole Similare

4
Parlamentul urmează să valideze conducerea TVR, după ce angajaţii şi-au ales liderii în Consiliul de Administraţie
4

4.160
În Parlament se 'coace' o lovitură de proporții pentru judecătorii Curții Constituționale
4.160

2.302
Se complică situația în Parlament: Doi miniștri se confruntă cu moțiuni, la Cameră și la Senat
2.302

1.299
Nicușor Dan anunță o posibilă 'flexibilitate' a Bruxelles-ului privind termenul pentru pensiile speciale
1.299

1.637
'După ce nu mai eşti popular, nu se mai foloseşte nimeni de poza ta': Traian Băsescu intervine în disputa privind folosirea imaginii lui Nicuşor Dan de către USR
1.637

154
În cele două Camere ale Parlamentului sunt programate astăzi dezbateri asupra unor moțiuni simple inițiate de AUR
154

2.231
Victor Ponta, mesaj tăios pentru George Simion: "Să lase șmecheriile, șobolăniile, aranjamentele". Cu ce a fost comparat liderul AUR
2.231

2.056
Anca Alexandrescu susține că a fost invitată 'la discuții', la Ambasada SUA din București
2.056

1.743
Reforma Bolojan e o glumă. Numărul instituțiilor publice a crescut în loc să scadă
1.743

3.954
Traian Băsescu aruncă în aer scandalul Lukoil: Să facem orice ca să vândă rafinăria, nu să ne o pună în brațe
3.954

1.555
USR a propus-o în CA TVR pe Catrinel Trofin. Numele ei se leagă de scandalul sacilor cu voturi în care a fost implicată Clotilde Armand
1.555

2.499
VIDEO Nicușor Dan va veni cu date centralizate despre Călin Georgescu și explică susținerea multor români pentru fostul candidat la prezidențiale. "S-a promovat foarte bine, ăsta-i adevărul"
2.499

4.225
VIDEO Nicușor Dan, despre relația sa cu Mirabela Grădinaru - Când va fi nunta/ Rolul Primei Doamne
4.225


















Comentează