Una dintre simbolurile sexului frumos ale cinematografiei franceze a murit la 87 de ani

Autor: Anca-Adriana Huza

Publicat: 01-12-2022

Actualizat: 01-12-2022

Article thumbnail

Sursă foto: tcm.com

Actrița Mylène Demongeot, una dintre simbolurile sexului frumos ale cinematografiei franceze din anii 1950 și 1960, a murit la 87 de ani.

Actrița a murit joi, după o lungă boală, anunță Le Figaro.

Mylène Demongeot a fost una dintre simbolurile sexului frumos ale cinematografiei franceze din anii 1950 și 1960.

Actrița a apărut în mai mult de 70 de filme, potrivit Mediafax.

A debutat la 17 ani cu rolul Nicole din „Les enfants de l'amour” (1953), potrivit cinemagia.ro.

Faima internațională a căpătat-o spre sfârșitul anilor '50, dar primul rol remarcabil a fost în „Sois belle et tais-toi” (1958), în care a jucat o contrabandistă de bijuterii în vârstă de 17 ani.

A jucat alături de David Niven, Alain Delon, Steve Reeves, Roger Moore, Louis De Funes, etc.

La 86 de ani, după ce a învins de două ori cancerul, apoi COVID, a jucat în „Maison de retraite”, o comedie regizată de Thomas Gilou.

Ambiția actriței a fost să adapteze pentru cinematografie Adio Harkov, povestea mamei și a bunicii sale, două femei "de un curaj incredibil" născute în Ucraina.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri