Ungaria a notificat oficial marţi Organizaţia Naţiunilor Unite în legătură cu decizia sa de a se retrage din procesul de adoptare a Pactului mondial al ONU cu privire la migraţie, a anunţat ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, citat de MTI, conform agerpres.
A devenit clar că diferenţele dintre poziţia Ungariei cu privire la migraţie şi abordarea pe care o are ONU sunt ireconciliabile, a declarat ministrul de externe ungar în cadrul unei conferinţe de presă, insistând că ţara sa "îşi va menţine poziţia şi niciun pact global nu poate schimba acest lucru".
În timp ce potrivit ONU migraţia este inevitabilă, benefică şi trebuie susţinută, Budapesta o consideră un pericol pentru Ungaria şi pentru Europa şi susţine oprirea ei, a precizat Szijjarto.
Ministrul de externe ungar a mai explicat că Pactul mondial al ONU cu privire la migraţie stipulează între altele ca obiectiv luarea de măsuri împotriva traficanţilor de persoane, care însă, a afirmat el, ar avea efect contrar celui scontat. Un document care încurajează migraţia nu va face decât să-i avantajeze pe traficanţi, întrucât aceştia vor putea convinge şi mai mulţi oameni să plece din ţările lor, spunându-le că vor fi acceptaţi în baza pactului mondial, a apreciat Szijjarto.
Poziţia Ungariei este că ar fi nefiresc să se schimbe populaţia continentului şi că în schimb ar trebui făcute eforturi globale pentru a opri migraţia, a punctat ministrul.
Peter Szijjarto a mai menţionat că pactul privind migraţia cuprinde şi unele obligaţii pe care Ungaria nu este dispusă să şi le asume, cum ar fi organizarea de sesiuni de pregătire pentru migranţi, posibilitatea ca ONG-urile să-i ajute pe migranţi să formuleze plângeri, creşterea capacităţilor de primire şi abordarea traversării frontierei ca pe o chestiune care ţine de drepturile omului şi nu de securitate.
Ungaria a introdus "măsuri exact contrare" pentru a apăra securitatea cetăţenilor, a adăugat ministrul de externe ungar.
Statele membre ale ONU au aprobat la 13 iulie - cu excepţia SUA - crearea unui Pact mondial neconstrângător privind migraţia. Pactul va fi aprobat în mod oficial cu ocazia unei conferinţe internaţionale ce va avea loc în Maroc, la mijlocul lunii decembrie.
Documentul de 25 de pagini, a cărui negociere s-a întins pe durata a 18 luni, include o serie de principii (apărarea drepturilor omului, a drepturilor copiilor, recunoaşterea suveranităţii naţionale ş.a.) şi cuprinde un catalog de măsuri care să ajute ţările să facă faţă migraţiilor: îmbunătăţirea informării, măsuri pentru mai buna integrare a migranţilor, schimb de expertiză ş.a.
SUA s-au retras la sfârşitul lui 2017 din procesul de elaborare a Pactului, afirmând că acesta conţine prevederi ce contravin politicii preşedintelui Donald Trump în domeniul imigraţiei.
Ungaria s-a retras din procesul de adoptare a Pactului mondial al ONU cu privire la migraţie
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Armistițiul din Gaza rămâne fragil după loviturile israeliene, avertizează ONU
1

67
Manelistul Dani Mocanu și fratele său vor petrece sărbătorile în italia. Instanța a amânat din nou decizia privind extrădarea în România
67

1.792
Investiție uriașă a americanilor în Ungaria, după vizita lui Orban la Trump: jucătorul cheie din industria aluminiului face o mutare strategică în țara vecină
1.792

88
Alertă în Marea Neagră - Misiune a bombardierelor strategice ruse
88

1.678
Garanțiile de securitate pentru Ucraina sunt pregătite - Moscova temperează aşteptările
1.678

65
Administrația Trump schimbă total strategia: bătălia cu China pe resurse e vitală
65

18
Natalitatea se prăbușește în Franța - Spor natural negativ pentru prima dată în ultimii 80 de ani
18

2.144
Acordul de încetare a războiului în Ucraina, finalizat în proporție de 90%. Însă restul de 10% poate detona întregul efort
2.144

50
Atenționare de călătorie - Sunt vizați românii care călătoresc în Italia
50

627
VIDEO Nicuşor Dan învață odată cu românii: Ameninţarea Rusiei rămâne. Trebuie să fim calmi, dar să investim în apărare
627

57
Confruntări la un punct de control din sudul Iranului - Cel puțin patru persoane au murit
57

3.637
VIDEO Bătaie în Parlamentul Ucrainei: i se cere demisia comandantului Forțelor Armate ale Ucrainei
3.637

43
Cazul Epstein: Audierile soților Clinton au fost amânate
43





















Comentează