Union Berlin rămâne lider în Bundesliga, după o victorie in extremis pe teren propriu

Bundesliga
Oaspeţii au deschis scorul după o jumătate de oră de joc, prin Nico Elvedi, însă elevii antrenorului Urs Fischer au revenit şi au restabilit egalitatea cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, prin Kevin Behrens.

Union Berlin a obţinut victoria în cel de-al şaptelea minut al prelungirilor, graţie reuşitei lu Danihlo Doekhi, la ultimul corner al meciului.

În urma acestui succes, berlinezii au acumulat 26 de puncte, unul în plus faţă de Bayern Munchen, campioana en titre, care a obţinut sâmbătă o victorie categorică pe Allianz Arena în faţa formaţiei FSV Mainz (6-2), instalându-se provizoriu pe prima poziţie a clasamentului.

Pe treapta a treia a podiumului se află SC Freiburg, care s-a impus la rândul ei duminică pe terenul formaţiei Schalke 04 Gelsenkirchen, prin dubla lui Vincenzo Grifo (2-0).

Rezultate:
Vineri
Werder Bremen - Hertha Berlin 1-0
A marcat: Fullkrug (85).

Sâmbătă
Bayern Munchen - FSV Mainz 6-2
Au marcat: Gnabry (5), Musiala (28), Mané (43), Goretzka (57), Tel (79), Choupo Moting (86), respectiv Widmer (45+4), Ingvartsen (82).

RB Leipzig - Bayer Leverkusen 2-0
Au marcat: Nkunku (32), Werner (83).

VfL Wolfsburg - VfL Bochum 4-0
Au marcat: Nmecha (27, 58), Baku (35), Wind (80).

VfB Stuttgart - FC Augsburg 2-1
Au marcat: Guirassy (15), Waldemar Anton (90+1), respectiv Niederlechner (4).

Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund 1-2
Au marcat: Kamada (26), respectiv Julian Brandt (20), Bellingham (52).