Universitatea Cluj va juca barajul pentru Liga I după 2-0 cu Pndurii

steaua u cluj

Formaţia Universitatea Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Pandurii Târgu Jiu, în ultima etapă a Ligii a II-a. Clujenii încheie sezonul pe poziţia a treia, astfel că vor juca barajul pentru Liga I cu Dunărea Călăraşi sau Hermannstadt ptrivit news.ro.

Sâmbătă, golurile au fost marcate de Goga, în minutele 10 şi 58. În minutul 82, de la Pandurii a fost eliminat Cotolan.

Petrolul Ploieşti, care lupta cu Universitatea Cluj pentru locul de baraj, a pierdut în ultima etapă, scor 2-3 cu Academica Clinceni (goluri Marinescu ’41 – penalti, Rusu ’83 / Buziuc ‘8, ’28, Marrone ’72).

Liderul Chindia Târgovişte a învins în deplasare ACS Energeticianul, scor 2-0 (goluri Cherchez ’18, Neicuţescu ’55).

Alte rezultate din Liga II:

Daco-Getica Bucureşti – ACS Poli Timişoara 3-1

Au marcat: Nsiah ’25 (penalti), ’54, Grecu ’28 (penalti) / Oprea ‘20

ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus 2-0

A marcat: Ursu ’15, ‘21

În minutul 65, de la gazde a fost eliminat Ene.

Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila 6-0

Au mrcat: Paraschiv ‘8, ’17 (penalti), ’33, Pop ’10, ’73, Dulca ‘89

FC Argeş – Sportul Snagov 3-2

Au marcat: Nilă ’21, Stan ’38, Şerban ’57 / Gheorghe ’67, Manole ‘84

Chindia Târgovişte (locul 1) şi Academica Clinceni (2) au promovat, iar U. Cluj (3) va juca la baraj.

Au retrogradat Energeticianul, Aerostar, ACS Poli Timişoara, CS Baloteşti şi Dacia Unirea Brăila.

Tragerea la sorţi a barajului pentru Liga I va avea loc luni, de la ora 13.00, la Casa Fotbalului. La tragerea la sorţi se va stabili ordinea de desfăşurare a celor două meciuri ale barajului (tur-retur). Cele două partide vor avea loc în datele de 8 şi 12 iunie.