Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe într-un meci din prima etapă a Superligii de fotbal

CSU Craiova
CSU Craiova

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 2-2 (1-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a Superligii de fotbal.

Universitatea a condus cu 2-0, prin golurile marcate de brazilianul Gustavo (29, 59), cel care intrase pe teren în min. 26, în locul croatului Ante Roguljic, accidentat.

Sepsi OSK, deţinătoarea Cupei României, a făcut o repriză secundă mai bună şi a reuşit să marcheze de două ori în ultimele 20 de minute. Vitalie Damaşcan a redus din diferenţă (73), deviind excelent centrarea lui Radoslav Dimitrov, iar Nicolae Păun (87) a restabilit egalitatea cu un şut din marginea careului. Universitatea a rămas în zece oameni la această fază, Alexandru Mateiu (89) fiind eliminat după intervenţia arbitrajului video pentru o intrare dură la autorul golului.

Damaşcan a înscris la doar patru minute de la introducerea sa pe gazon de antrenorul Cristiano Bergodi (ex-Universitatea), potrivit Agerpres.ro.

Gazdele au mai avut o ocazie mare prin Elvir Koljic (38), singur cu portarul Roland Niczuly.

Sepsi OSK a ratat prin Ion Gheorghe (5, 43), ale cărui şuturi au fost apărate de Pigliacelli, Păun (38) şi Rareş Ispas (90+8), care a fost blocat salvator de Pigliacelli.

Laszlo Balint a debutat oficial cu acest prilej în postura de antrenor al Universităţii.

Portarul italian Mirko Pigliacelli s-a aflat la ultimul său meci pentru Universitatea Craiova. După patru ani petrecuţi în Bănie, Pigliacelli va reveni în Peninsulă, la Palermo.

Universitatea Craiova - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (1-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Gustavo Di Mauro Vagenin (29, 59), respectiv Vitalie Damaşcan (73), Nicolae Păun (87).

Cartonaş roşu: Alexandru Mateiu (Universitatea, 89).

Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu; al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (toţi din Bucureşti)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete; arbitru asistent video: Andrei Constantinescu (ambii din Bucureşti)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru/Ilfov) - LPF.