Urawa triumfă în fața Clubului Leon și se califică în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, unde va întâlni Manchester City

calcioefinanza.it
manchester city

Echipa japoneză Urawa Red Diamonds a învins vineri formaţia mexicană Club Leon cu scorul de 1-0 şi va fi adversara lui Manchester City în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor la fotbal, găzduită de Arabia Saudită, informează Reuters.

Urawa Red Diamonds, deţinătoarea Ligii Campionilor Asiei, a câştigat meciul de vineri, din turul al doilea al competiţiei, graţie golului înscris în minutul 78 de Alex Schalk, ce fusese introdus de numai cinci minute. Club Leon, campioana din zona CONCACAF, a rămas în zece oameni în minutul 84, când William Tesillo a văzut al doilea cartonaş galben, potrivit Agerpres.

Echipa mexicană este la prima apariţie la Cupa Mondială a Cluburilor, la care Urawa a mai participat în 2007, când a încheiat pe locul 3, şi 2017. Gruparea japoneză va întâlni marţi în semifinale formaţia engleză Manchester City, campioana en titre a Europei.

Cealaltă semifinală va opune luni echipa braziliană Fluminense, deţinătoarea Ligii Campionilor, şi câştigătoarea meciului de vineri dintre formaţia egipteană Al Ahly, campioana Africii, şi Al-Ittihad (Arabia Saudită).