Uruguay a emis luni un avertisment de călătorie pentru cetăţenii săi care se deplasează în SUA, după cele două atacuri din weekendul trecut soldate cu moartea a 31 de persoane în statele Texas şi Ohio, relatează Reuters.
Într-un comunicat de presă, Ministerul de Externe a recomandat evitarea unor oraşe precum Detroit, Baltimore şi Albuquerque, despre care menţionează sunt printre cele mai periculoase 20 din lume, potrivit unui index al revistei CEOWORLD.
Călătorilor li se cere să-şi ia măsuri de precauţie "în contextul violenţei tot mai mari, în primul rând crime motivate de ură, inclusiv de rasism şi discriminare, care a costat vieţile a peste 250 de persoane în primele şapte luni ale anului", se menţionează într-un comunicat postat şi pe site-ul preşedintelui Tabare Vazquez.
Departamentul de Stat al SUA şi-a emis propriul avertisment de călătorie pentru Uruguay, pe 2 august, din cauza unei creşteri a numărului infracţiunilor violente, printre care omucideri, jafuri armate şi furturi de maşini.
Sâmbătă, mai mulţi cetăţeni mexicani s-au aflat printre cele 21 de persoane împuşcare mortal într-un magazin Walmart din El Paso, au informat autorităţile din Texas. Câteva ore mai târziu, un alt atacator a ucis nouă persoane în oraşul Dayton, din statul Ohio.
Uruguay emite un avertisment de călătorie pentru SUA după atacurile armate din weekend
Explorează subiectul
Articole Similare

57
Bulgaria se pregătește ca miercuri seară să devină al 21-lea membru al zonei euro / Temeri că mișcarea ar putea duce la creșteri de prețuri
57

19
Bursele europene au atins marţi un nou record la închidere
19

198
Franţa a comandat două avioane de supraveghere de tip GlobalEye de la gigantul suedez Saab. Care este valoarea fabuloasă a tranzacției
198

362
Justiția germană face un pas înapoi: procedurile împotriva oligarhului rus Alişer Usmanov, înghețate în schimbul plăţii unei sume de 10 milioane €
362

32
Israelul a anunțat că va opri zeci de organizații umanitare care lucrează în Gaza
32

628
Hoții au profitat de perioada liniștită a Crăciunului: jaf de 10 milioane de euro la o bancă din Germania
628

981
Suedia face un anunț trist: un animal faimos este declarat dispărut la nivel regional, după un deceniu de 'tăcere'
981

1.669
VIDEO Dacă nu era filmat, puțini ar fi crezut că există așa ceva: fenomen uimitor surprins pe coasta australiană
1.669

22
Un marfar deraiază în Kentucky, SUA şi provoacă o scurgere de sulf topit
22

89
Circulaţia trenurilor prin Tunelul Canalului Mânecii s-a reluat doar parţial, pe fondul persistenţei problemei care a provocat întreruperea
89

632
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia continuă atacurile aeriene cu drone și rachete
632

54
Moneda Venezuelei s-a depreciat cu 83% față de anul precedent pe fondul presiunilor exercitate de Donald Trump
54

1.101
Față-n față cu adevărul dur: 2025, anul în care Occidentul a clacat. 2026 se anunță și mai periculos
1.101
















Comentează