US Open - Stefanos Tsitsipas s-a calificat în turul trei

Tsitsipas

Grecul Stefanos Tsitsipas, locul 3 mondial, s-a calificat, miercuri, în turul trei la US Open, după un meci în patru seturi în faţa francezului Adrian Mannarino, numărul 44 mondial, scor 6-3, 6-4, 6-7 [4], 6-0.

În cele două ore şi 44 de minute de joc, grecul a reuşit din nou să-şi enerveze adversarul şi publicul, când, după ce a pierdut al treilea set, a plecat la vestiare să se schimbe. De data asta şi-a luat o pungă transparentă în care se aflau lucrurile sale şi a revenit fără aceasta, pentru a pune astfel capăt suspiciunilor legate de pauzele sale dese.

În turul trei, grecul va evolua contra spaniolului Carlos Alcaraz.

Mai multe meciuri de la US Open, între care şi cele de dublu în care ar fi trebuit să evolueze Horia Tecău şi Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, au fost amânate din cauza unei furtuni la New York.