Bursa de la Bucureşti a închis cu o evoluţie mixtă a indicilor şedinţa de tranzacţionare de marţi, iar valoarea tranzacţiilor a coborât la 15,4 milioane lei (3,26 milioane euro), de la 17,59 milioane lei (3,72 milioane euro) în ziua precedentă, potrivit Agerpres.
Indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide 16 companii cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 0,14%, până la 9.060,27 puncte.
Indicele BET Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o scădere de 0,12%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a închis în urcare cu 0,10%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat un declin de 0,05%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a închis pe plus cu 0,08%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor a închis în creştere cu 0,06%.
Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Electrica au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 9,08 milioane de lei, urmate de titlurile Fondul Proprietatea - 1,16 milioane de lei şi Banca Transilvania - 713.216 lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Prebet, care s-au apreciat cu 4,48%, Electromagnetica - (plus 3,7%) şi Zentiva (plus 2,04%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de acţiunile Condmag, în scădere cu 8%, Electroputere (-4,35%) şi Socep (-2,78%).
Valoarea tranzacţiilor a coborât marţi la 15,4 milioane de lei, anunță Bursa de Valori București
Articole Similare

15
Trageri speciale Loto de Dragobete, duminică: report de peste 10,5 milioane de euro la Joker
15

48
OpenAI spune că va cheltui 600 miliarde de dolari pentru capacitatea de calcul până în 2030
48

54
Cum au afectat importurile ieftine din China inflaţia în zona euro
54

32
Decizia Curţii Supreme lovește Apple: Compania se confruntă cu o factură de tarife de 3,3 miliarde de dolari
32

3.031
Una dintre cele mai cunoscute cafenele din Centrul Vechi s-a închis fără explicații
3.031

93
Marile companii de tehnologie au promis investiţii de ordinul sutelor de miliarde de dolari în dezvoltarea inteligenţei artificiale în India
93

2.199
Regula care îți poate salva economiile: Cum trebuie folosit contul bancar
2.199

49
Producția de gaze a României scade în 2025, în timp ce importurile explodează cu 75%
49

37
Protest al ecologiștilor în Croația față de un amplu proiect de ferme avicole
37

2.596
Dezastrul despre care Guvernul nu vrea să se afle: Importurile de gaze naturale au explodat cu 75%
2.596

47
Prognoză uriașă: OpenAI ar urma să depășească 280 de miliarde de dolari venituri
47

61
Plan european pentru IMM-uri: Inițiativa lansată de Victor Negrescu
61

8.146
Din inima Europei, Dan Nica a răbufnit: "Mă deranjează. Iau foc. Plătim un preț nemeritat la energie electrică"
8.146

















Comentează