Valtteri Bottas a câştigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Italiei

Valtteri Bottas

Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat cursa de sprint desfăşurată sâmbătă pe circuitul de la Monza, însă olandezul Max Verstappen (Red Bull), ocupantul locului secund, va fi cel care va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, programat duminică, informează Reuters, potrivit Agerpres.

Bottas a fost retrogradat pe grila de start pentru schimbarea motorului şi a altor elemente ale monopostului său, peste cota autorizată pentru un sezon.

Verstappen îl va avea alături în prima linie pe australianul Daniel Ricciardo (McLaren), clasat pe locul al treilea sâmbătă.

Valtteri Bottas a parcurs cele 18 tururi de pistă ale cursei de sprint în 27 min 57 sec 078/1000, devansându-l cu 02 sec 325/1000 pe Max Vesstappen şi cu 14 sec 534/1000 pe Daniel Ricciardo.

Campionul mondial en titre, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), care a încheiat cursa de sprint pe locul al cincilea, la peste 20 de secunde de învingător, după un start complet ratat, va pleca din linia a doua duminică, alături de compatriotul său Lando Norris (McLaren, locul 4).