Valul Georgescu persistă în România: Ce i-au scandat fanii la semnarea controlului judiciar

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 18-06-2025 16:31

Actualizat: 18-06-2025 19:31

Article thumbnail

Sursă foto: Credit: Andreea Alexandru / AP / Profimedia

Călin Georgescu a fost aplaudat de fanii săi la semnarea controlului judiciar. Omul care a caștigat primul tur al alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024, care ulterior au fost anulate, nu a fost uitat de susținătorii săi.

Călin Georgescu s-a prezentat miercuri, 18 iunie, în jurul orei 11.30, la sediul Poliției Ilfov pentru a semna controlul judiciar. La intrarea în sediu, fostul candidat a fost întâmpinat cu flori și scandări de către cei care-l susțin: „Călin Georgescu președinte!” și „Călin Georgescu, te iubim!”.Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a anunțat că a plătit jumătate din sumă amenzii și a contestat sancțiunea în instanță. Georgescu avertizează totodată asupra unor tentative de fraudă online comise în numele său.

Georgescu a fost amendat de AEP

Într-un mesaj postat pe rețelele de socializare, Călin Georgescu a declarat că și-a achitat jumătate din amenda primită de la Autoritatea Electorală Permanentă, dar a anunțat și contestarea acestei în instanță și a făcut și un apel la reținere în așteptarea deciziei instanței: „Am plătit, în termenul legal, jumătate din valoarea minimă și am contestat amenda în instanță. Termenul de judecată este în septembrie 2025, iar până atunci vom reveni cu noutăți în funcție de evoluția dosarului. Până la acel moment, vă rog să nu întreprindeți nicio acțiune”.

În plus, fostul candidat la prezidențiale a avertizat cu privire la tentative de fraudă online în numele său „Am fost informat că au apărut persoane care, în mod fraudulos, deschid conturi Revolut sau folosesc alte metode de donație și pretind că o fac în numele meu sau pentru mine. Nu am autorizat nicio astfel de inițiativă și nici nu voi autoriza vreodată. Vă rog să NU faceți plăți către astfel de conturi sau persoane. Singura informație oficială este cea publicată pe acest cont”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri