Vasile Bănescu, mesaj după condamnarea episcopului de Huși: 'Înaintea vinovăției dovedite există, cu siguranță, mizerabila nepăsare'

Autor: Anca Flondor

Publicat: 02-05-2025 18:35

Actualizat: 02-05-2025 21:35

Article thumbnail

Sursă foto: basilica.ro

Vasile Bănescu, fost reprezentant BOR, a avut o reacție pe pagina sa de Facebook după ce fost episcop al Hușilor a fost condamnat la închisoare pentru viol și alte abuzuri sexuale.

Vasile pune că decizia de condamnare a lui, Corneliu Bârlădeanu, este „o dramatică victorie punctuală împotriva unui rău colcăitor care nu putea rămâne ermetic ascuns de-a lungul anilor”. Acesta a spus că în perioada în care a lucrat la Biroul de Presă al Patriarhiei nu a primit nici măcar o sesizare.

"Primul ierarh din B.O.R care a ajuns în închisoare

(fostul ierarh al Episcopiei Hușilor/ Mitropolia Moldovei și Bucovinei)

Condamnarea definitivă, arestarea și încarcerarea primului ierarh român ortodox (Corneliu Bârlădeanu/ nume civil Corneliu Onilă) pentru abuzuri sexuale comise în serie, de-a lungul mai multor ani, asupra propriilor elevi seminariști (viitori preoți),

este nu doar o știre șocantă pentru oricine nu și-a pierdut rațiunea și simțul moral, ci și rezultatul unei anchete exemplar făcute de jurnaliștii de la „Să fie lumină”,

dar și o dramatică victorie punctuală împotriva unui rău colcăitor care nu putea rămâne ermetic ascuns de-a lungul anilor.

O știre nesfârșit de tristă care nu ar trebui să treacă, ci una care ar trebui să ne pună fertil și adânc pe gânduri. Un adevăr dureros care ar trebui să rodească și să schimbe. Oameni.

Ancheta judiciară sprijinită de cea jurnalistică a scos la lumină, dintr-un întuneric moral înfricoșător, inclusiv demersuri repetate făcute de cel puțin o persoană de la Seminarul Teologic din Huși care a depus sesizări oficiale.

Aproape întotdeauna există o asemenea persoană. O persoană care nu e, desigur, mută, iar interlocutorii nu sunt, desigur, surzi. În context, este absolut necesară și perfect verificabilă mențiunea că asemenea sesizări nu au ajuns niciodată, în perioada 2015-2024, la Biroul de Presă al Patriarhiei.", a scris Bănescu pe Facebook.

"Dincolo de monstruozitatea actelor episcopale dictate de o patimă perversă ncepe zona responsabilității tuturor celor ce au știut"

Bănescu îi arată cu degetul pe cei care au știut despre acest caz, dar au ascuns adevărul.

"Dincolo de monstruozitatea actelor episcopale dictate de o patimă perversă, odios alimentată, începe zona responsabilității tuturor celor ce au știut și au tăcut asupra perversității cu mitră care a rănit cumplit, a malformat și a nefericit profund viețile atât de multor tineri în mediul seminarial dominat total de autoritatea bisericească reprezentată de episcopul abuzator.

Sigur, există grade de vinovăție, dar aceasta rămâne o constantă în orice cadru instituțional care tolerează răul și pe agenții lui.

In extenso și dostoievskian, se știe, „toți suntem vinovați”.

Înaintea vinovăției dovedite există, cu siguranță, mizerabila nepăsare și, imediat după ea, hidoasa complicitate.

Morala unui asemenea episod zguduitor prin imoralitatea lui sacrilegă (acel episcop pervertit și invertit slujea Sfânta Liturghie cu aceleași mâini, aceeași gură, aceiași ochi, aceeași voce, același trup și spirit) este copleșitoare:

dincolo de faptul că „nu poți sluji simultan la doi domni fără să-l trădezi pe unul dintre ei” (scripturistic, Dumnezeu și diavolul),

atunci când slujirea pervers-sacrilegă aparține unui episcop al Bisericii, aceasta fiind a lui Hristos, nu a unor oameni păcătoși, și fiind formată nu doar din cler, ci și din „popor”, ea, Biserica, are totdeauna datoria morală irepresibilă de a-L apăra cu orice preț pe Hristos, nu pe un episcop antihristic, de a apăra „poporul credincios” de cumplite sminteli, nu pe marele smintitor.

Biserica nu trebuie să fie nicio clipă de partea „Marelui Inchizitor”!

„Acolo unde este episcopul, acolo să fie poporul, după cum acolo unde este Iisus Hristos, este Biserica universală.“

Sfântul Ignatie Teoforul", este mesajul postat de Vasile Bănescu.

Condamnare definitivă pentru fostul episcop de Huşi Corneliu Onilă şi fostul arhimandrit Sebastian Jitaru

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a pronunţat, miercuri, sentinţe definitive în dosarul de agresiune sexuală şi viol în care au fost inculpaţi fostul episcop de Huşi Corneliu Bârlădeanu, cu numele de mirean Corneliu Onilă, şi fostul arhimandrit Sebastian Jitaru. În cazul lui Corneliu Onilă a fost menţinută pedeapsa de opt ani de detenţie, în timp ce fostul arhimandrit Sebastian Cristi Jitaru a primit o pedeapsă de 14 şi ani şi 2 luni de închisoare.

În cazul lui Corneliu Onilă, instanţa supremă a menţinut sentinţa de opt ani de detenţie dată iniţial de Curtea de Apel Galaţi - Secţia Penală şi pentru Cauze cu Minori.

În ceea ce-l priveşte pe fostul arhimandrit Sebastian Cristi Jitaru, inculpat pentru agresiune sexuală, instanţa a descontopit pedeapsa de 15 ani şi 4 luni închisoare aplicând două sentinţe de câte 8 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de viol în formă continuată cu două victime, 7 ani închisoare pentru viol în cazul alte victime, 3 ani şi 6 luni închisoare pentru agresiune sexuală.

Condamnatul are interdicţia de a comunica cu persoanele vătămate şi de a se apropia la mai puţin de 500 de metri de acestea, fiindu-i ridicat prin sentinţă judecătorească şi dreptul de a exercita funcţia de preot pe o durată de 5 ani după executarea pedepsei principale.

Fostul arhimandrit Sebastian Cristi Jitaru a fost reţinut şi arestat preventiv de la 15.06.2017 la 10.11.2017, şi în perioada 21.05.2020- 05.06.2020, apoi a stat în închisoare între 14.03.2019 şi 22.02.2022, notează news.ro.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins, ca nefondate, apelurile

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins, ca nefondate, apelurile declarate de către Episcopia Huşilor şi Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur”, considerate părţi responsabile civilmente.

Fostul episcop Corneliu Onilă şi fostul călugăr arhimandrit Sebastian Jitaru au fost trimişi în judecată pentru viol şi alte agresiuni sexuale comise împotriva unor elevi de seminar. Rechizitoriul întocmit în cauză dispunea şi chemarea în instanţă, ca părţi responsabile, a instituţiilor BOR care au găzduit şi tolerat abuzurile, conform jurnaliştilor din proiectul ”Să fie lumină”, care afirmau că este pentru prima oară în istoria Bisericii Ortodoxe Române când un arhiereu este trimis în judecată pentru viol.

O altă premieră este aceea că o eparhie BOR, Episcopia Huşilor, era chemată să răspundă în instanţă pentru agresiunile sexuale comise de ierarhul care o conducea şi de un călugăr cu cel mai înalt rang, protejat al episcopului.

Onilă a fost trimis în judecată de Parchetul Curţii de Apel Iaşi, care l-a acuzat de viol şi agresiune sexuală asupra unui băiat care îi era elev la Seminarul Teologic Ioan Gură de Aur din Huşi.

Alături de Onilă a fost judecat şi fostul călugăr arhimandrit Sebastian Jitaru, acuzat că l-a violat, la rândul său, pe acelaşi elev abuzat şi de Preasfinţitul Corneliu. Monahul Jitaru ar mai fi violat alţi doi seminarişti, pe unul de cel puţin nouă ori într-un an, iar pe celălalt timp de aproape doi ani, uneori şi de două ori pe săptămână, relata site-ul ”Să fie lumină”.

Cele trei victime ale abuzurilor sexuale comise în tandem de episcopul şi arhimandritul BOR le-au cerut agresorilor daune însumând 500.000 de euro. Jitaru nu are proprietăţi, iar Onilă şi-a retras sume mari din conturi după ce sechestrul asupra conturilor sale a fost ridicat.

Pentru a se asigura că daunele solicitate în procesul penal vor fi acoperite, procurorii au introdus în dosar, la cererea victimelor, conform procedurii, Episcopia Huşilor şi Seminarul Teologic ”Ioan Gură de Aur” din Huşi, în calitate de părţi responsabile civilmente.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri