Veniturile globale din turism ar urma să scadă cu până la 3.300 de miliarde de dolari din cauza restricţiilor impuse pentru a stopa răspândirea pandemiei de coronavirus (COVID-19), iar SUA vor avea cel mai mult de pierdut, se arată într-un studiu al Naţiunilor Unite publicat miercuri, transmite Reuters.
Raportul "COVID-19 şi Turismul", publicat de Conferinţa ONU pentru Comerţ şi Dezvoltare (UNCTAD), ia în calcul trei scenarii, în care măsurile de izolare durează patru, opt sau 12 luni. În aceste scenarii, veniturile globale din turism ar urma să scadă cu 1.700 miliarde de dolari, cu 2.200 miliarde de dolari şi, respectiv, cu 3.300 de miliarde de dolari, sau altfel spus cu 1,5% - 4,2% din PIB-ul global.
În raport nu se precizează care este cel mai probabil scenariu, deşi un oficial UNCTAD a precizat că scenariul de mijloc "ar putea fi unul realist".
"Turismul internaţional a fost aproape în totalitate suspendat, iar cel intern a fost profund afectat de măsurile de izolare impuse în multe ţări pentru a stopa răspândirea pandemiei. Deşi unele destinaţii au început să se redeschidă lent, mulţi oameni se tem de călătoriile internaţionale sau nu şi le permit din cauza crizei economice", se arată în raport.
Acesta indică faptul că SUA vor avea cel mai mult de pierdut în toate cele trei scenarii. În cazul în care măsurile de izolare durează patru luni, cele mai mari pierderi se vor înregistra în SUA (187 miliarde de dolari), China (105 miliarde de dolari), Thailanda şi Franţa (aproximativ 47 miliarde de dolari fiecare). În cel mai pesimist scenariu, pierderile SUA se ridică la 538 miliarde de dolari.
Veniturile globale din turism ar urma să scadă cu până la 3.300 miliarde de dolari (UNCTAD)
Articole Similare

597
Vine revoluția în telefonie! Viitorul e pe orbită: cum un singur telefon poate răsturna licențele, roamingul și tarifele de monopol în România
597

1.442
România poate atrage zeci de miliarde de euro: Un consultant fiscal vorbește despre un superholding din companiile de stat profitabile
1.442

3.159
Investiție pe fonduri europene lângă București - Se naște un mare nod rutier
3.159

1.877
Românii îngheață când văd facturile. Orașele care vor plăti mai mult în sezonul rece pentru căldură
1.877

88
Oana Ţoiu, interviu pentru Reuters: România va produce drone împreună cu Ucraina pentru protecţia estică a NATO
88

2.238
Shein și Temu pot da lovitura: livrările ar putea exploda în România
2.238

189
'Război' în energie - Asociaţia Prosumatorilor acuză Delgaz Grid şi Distribuţie Energie Oltenia de abuz. Operatorii resping acuzaţiile
189

5.429
Un colos al trecutului învie din propria cenușă: Bijuteria industrială din Pipera se reinventează
5.429

57
Stratosfera, noul câmp de luptă al marilor puteri: Companiile franceze pregătesc baloane și aeronave de spionaj
57

4.119
România, preț triplu la energie față de UE - Bogdan Ivan cere anchete la ANRE după semnalul dat de Nicușor Dan: 'Cum Doamne se întâmplă...' / Ultimatum de 60 de zile
4.119

62
Litoralul românesc, în scădere în 2024: Operatorii caută soluții pentru atragerea turiștilor și în afara lunilor de plajă
62

82
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre epuizarea rapidă a tichetelor Rabla
82

47
România, la coada Europei la reciclare: Buzoianu vorbește despre soluții
47
Comentează