Vardar Barcelona handbal masculin

Veszprem şi Vardar Skopje se vor întâlni în acest an în finala Ligii Campionilor la handbal masculin, potrivit mediafax

Dacă formaţia maghiară şi-a respectat statutul de favorită în partida cu Vive Kielce, în schimb, reprezentanta Macedoniei de Nord a produs o surpriză uriaşă în confruntarea cu Barcelona, la fel ca şi în 2017, tot în semifinale.

Veszprem s-a impus cu 33-30 în faţa polonezilor, după un joc echilibrat în cea mai mare parte, dar în care a avut aproape tot timpul controlul. Campioana Ungariei s-a calificat, aşadar, pentru a patra oară în istoria clubului în finala mare a competiţiei.

Semifinala a doua a fost un adevărat thriller. Barcelona şi-a dominat net adversara preţ de 40-45 de minute. Încă de la pauză a condus cu 7 goluri diferenţă, 16-9, avantaj menţinut minute bune şi după pauză. Catalanii s-au relaxat prematur, iar Vardar a pedepsit-o dur. Letonul Dainis Kristopans a început să joace fantastic şi a marcat gol după gol (10 goluri în meci), iar macedonienii au egalat la 26-26 cu mai puţin de 4 minute înainte de final. Xavier Pascual & Co s-au blocat, iar Vardar a trecut şi în avantaj, iar de acolo nu a mai cedat nicio secundă.

Campioana din 2017 a produs imposibilul şi a câştigat cu 29-27, ajungând din nou în finala Ligii Campionilor. Ultimul act se desfăşoară duminică, de la ora 19:00.