Vicecampioana Europei la volei feminin, Volei Alba Blaj, a fost eliminată în turul al treilea al Ligii Campionilor

Inquam Photos / Ovidiu Matiu
Inquam Volei Alba Blaj

Vicecampioana Europei la volei feminin în 2018, Volei Alba Blaj, a fost eliminată marţi, în deplasare, în turul al treilea al Ligii Campionilor şi a ratat faza grupelor, după ce a fost învinsă, în urma ”setului de aur”, de formaţia germană Allianz MTV Stuttgart, scor 3-0.

Scorul pe seturi a fost 25-19, 25-17, 25-11, plus ”setul de aur”, 15-7.

În manşa tur, Volei Alba Blaj s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, pe seturi 25-18, 25-20, 17-25, 28-26, însă nu a fost capabilă să câştige ”setul de aur”, singura sa şansă conform regulamentului, şi a ratat calificarea în faza grupelor Ligii Campionilor.

Conform tragerii la sorţi a grupelor, Stuttgart va evolua în grupa A, cu VakifBank Istanbul, Beziers VB şi Maritza Plovdiv.

În faza grupelor este calificată direct CSM Bucureşti, care a fost repartizată în grupa E, cu echipele Dinamo Moscova, Chemik Police şi Fenerbahce.

Meciurile din grupe încep în 20 noiembrie.

În timp ce echipa CSM Bucureşti este debutantă în Liga Campionilor, Volei Alba Blaj şi-a trecut în palmares medalia de argint în 2018, la Turneul Final Four găzduit de Bucureşti.