Vicepremierul Republicii Moldova: Kremlinul se va răzbuna în urma rezultatelor la parlamentare

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 21-11-2025 14:48

Article thumbnail

Sursă foto: caleaeuropeana.ro

Kremlinul se va răzbuna pe Moldova în urma rezultatelor alegerilor parlamentare din 28 septembrie, câștigate de forțele proeuropene. Viceprim-ministrul și ministrul de Externe, Mihai Popșoi, a declarat acest lucru în cadrul unei intervenții a Comitetului permanent al APCE, joi, la Chișinău.

Oficialul a menționat, de asemenea, că Rusia se „adaptează” constant, dezvoltând noi tactici hibride, transmite Știri.md cu referire la Infotag.

„Dar suntem mai puternici, în ciuda faptului că există încă provocări. Și vom fi bucuroși să împărtășim experiența noastră cu alte țări care vor organiza în curând alegeri – cum să asigurăm un răspuns prompt din partea instituțiilor statului la această influență dăunătoare. Partenerii noștri ne-au ajutat, iar acum suntem gata să oferim sprijinul nostru...”, a spus el.

Viceprim-ministrul a răspuns la o întrebare despre posibila influență politică asupra sistemului judiciar din Moldova.

Ministrul neagă orice interferență în funcționarea sistemului. El a declarat că sistemul judiciar din Moldova a fost supus unor proceduri riguroase de „verificare”, care au dat deja rezultate în investigarea cazurilor de mare anvergură și a cazurilor de corupție electorală.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri