Victor Cornea, calificat în sferturile probei de dublu la Cordoba (ATP)

Facebook
victor cornea

Perechea alcătuită din tenismanul român Victor Vlad Cornea şi austriacul Philipp Oswald s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP 250 de la Cordoba (Argentina), dotat cu premii totale de 562.345 de dolari, după ce a trecut de cuplul argentinian Guido Andreozzi/Guillermo Duran cu 7-6 (7/5), 7-5, potrivit Agerpres.

Cornea şi partenerul său au obţinut victoria după o oră şi 51 de minute.

Învingătorii au încheiat cu 6 aşi, în timp ce sud-americanii au făcut 5 duble greşeli. Cornea şi Oswald nu şi-au pierdut serviciul în acest meci, salvând toate cele trei mingi de break de care au beneficiat adversarii şi au realizat singurul break al întâlnirii.

Perechea româno-austriacă şi-a asigurat un cec de 5.210 dolari şi 45 de puncte ATP la dublu, urmând să joace în sferturi contra francezilor Sadio Doumbia şi Fabien Reboul, favoriţii numărul doi.

La simplu, în optimi, au avut loc patru dueluri hispano-argentiniene, încheiate cu 3-1 pentru gazde la victorii.

Ibericul Jaume Munar a produs însă surpriza zilei, prin victoria reuşită în faţa principalului favorit, Francisco Cerundolo, cu 7-5, 6-4.

Federico Coria, finalist în 2023, l-a învins pe Albert Ramos (campionul din 2022), cu 6-1, 6-3.

În alte meciuri, Facundo Bagnis a trecut de Roberto Carballes Baena, cap de serie numărul opt, cu 7-6 (7/5), 6-4, iar Tomas Etcheverry, al treilea favorit, s-a impus în faţa lui Bernabé Zapata cu 7-5, 6-4.