România are bazele pentru un mandat la Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene "de succes", recentele declaraţii ale preşedintelui Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, pe această temă făcând referire la "nevoia de consens politic", a declarat, luni, ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, scrie agerpres.ro.
"Preşedintele Senatului s-a referit la nevoia de a avea un consens politic, nu s-a referit la nivelul de pregătire. Cu nivelul de pregătire suntem cu toţii de acord că suntem în grafic. Am remarcat acest lucru şi în intervenţia preşedintelui Camerei Deputaţilor, şi în intervenţiile liderilor opoziţiei, şi în intervenţiile Administraţiei Prezidenţiale, ceea ce înseamnă că e un lucru pozitiv", a spus Negrescu.
El a vorbit şi despre modul în care ar putea fi obţinut respectivul consens.
"Pentru a stabili acest consens politic, noi am discutat cu toţi liderii şi avem un document - mă refer aici la priorităţile noastre naţionale - care a fost adoptat în Parlamentul României de către comisiile de resort în unanimitate. Şi iată că avem deja bazele pentru a avea o Preşedinţie de succes şi a avea un consens în jurul acestei Preşedinţii", a afirmat ministrul delegat pentru Afaceri Europene.
În condiţiile războiului politic total din aceste luni, România nu este pregătită să preia Preşedinţia Consiliului UE, a apreciat joia trecută preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, subliniind că acordul propus de ALDE partidelor parlamentare este "unul dintre ultimele trenuri" în ceea ce priveşte gestionarea cu succes a acestui mandat european.
"Mulţi au spus că solicitarea ALDE de a găsi un consens ar echivala cu un pas în spate în efortul de a stopa abuzurile. Nimic mai fals. Înainte de toate, faptul că astăzi oficialii europeni încep să admită că în România există o gravă problemă reprezentată de protocoale, faptul că astăzi se vorbeşte despre reglementarea ascultărilor abuzive ale telefoanelor sunt şi rezultatul eforturilor ALDE. Eforturi însă realizate cu pragmatism, consecvenţă, folosind atât armele discursului politic, cât şi pe cele ale diplomaţiei. Trebuie să înţelegem momentul prin care trece România şi de aceea acordul propus de ALDE este extrem de important. În primul rând, trebuie spus că în condiţiile războiului politic total din aceste luni, România nu este pregătită să preia Preşedinţia Consiliului UE. Este un avertisment în al doisprezecelea ceas pe care îl adresez cu responsabilitate tuturor oamenilor politici, în special preşedintelui României şi liderilor partidelor parlamentare din opoziţie", a scris Tăriceanu pe Facebook.
Victor Negrescu reacționează după ce Tăriceanu a spus că România nu e pregătită pentru șefia Consiliului UE. Ce garanții dă ministrul pentru Afaceri Europene
Explorează subiectul
Articole Similare

52
Plan european pentru IMM-uri: Inițiativa lansată de Victor Negrescu
52

32
Victor Negrescu propune un mecanism european pentru digitalizarea IMM-urilor
32

3.867
Din inima Europei, Dan Nica a răbufnit: "Mă deranjează. Iau foc. Plătim un preț nemeritat la energie electrică"
3.867

3.044
Înțelegerea de la Cracovia făcută de țările E5: apare un nou pol de putere în NATO, condus de Franţa, Germania, Italia, Polonia şi Marea Britanie
3.044

6.816
UE introduce restricții la plățile în numerar: Cum vor funcționa cumpărăturile în 2027
6.816

6.493
Gheorghe Piperea lansează un avertisment cu privire la criza ocupanților ilegali/ Situația este dramatică în Vest
6.493

5.791
Cum se rezolva rapid scandalul pensiilor magistraților - Judecătorul Mateescu: Putea fi reglat în 5 minute!
5.791

3.966
Franța protestează puternic față de Consiliul Păcii, patronat de Donald Trump: UE n-ar fi trebui să asiste la eveniment
3.966

4.254
Război total – Banca Centrală Europeană dă cea mai mare amendă din istorie unei bănci americane, JP Morgan
4.254

82
Europarlamentarul ECR, Serban Dimitrie Sturdza: ”Guvernul României nu practică diplomația și este un risc pentru securitatea noastră regională”
82

8
Andi Cristea: Inegalitățile economice nu sunt simple statistici din rapoarte
8

23
Andi Cristea: Trăim într-o schimbare de epocă. Nu doar o criză, nu doar o tranziție, ci o transformare profundă a felului în care funcționează societatea noastră
23

19
Andi Cristea: Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, o zi a memoriei, a responsabilității și a adevărului
19

















Comentează