Victor Pițurcă anunță că va prelua Steaua Armatei, dar nu ca antrenor: Ştiţi că eu sunt foarte pretenţios, trebuie multe lucruri puse la punct, scrise

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 07-06-2019

Actualizat: 07-06-2019

Article thumbnail

Sursă foto: www.cugetliber.ro

Fostul antrenor al naționalei de fotnal a României, Victor Piţurcă, în vârstă de 63 de ani, a declarat, joi seară,că a fost contactat de reprezentanţii Clubului Sportiv al Armatei "Steaua București", anunțând că va negocia în zilele următoare venirea la echipă, însă nu din poziția de tehnician, potrivit news.ro.

Citește și: PSD impune condiții! Cum ar putea accepta Pactul politic propus de Iohannis: Doar așa vom susține!

"Am fost contactat de cei de la CSA, mă văd cu ei zilele următoare. Nu vin ca antrenor, nu antrenez în Liga 4, sunt destui tineri care pot face asta. Voi avea o discuţie, să vedem ce se doreşte. Ştiţi că eu sunt foarte pretenţios, trebuie multe lucruri puse la punct, scrise. Steaua trebuie să vină unde îi e locul. M-am gândit numai la lucrul ăsta zilele astea, nu e uşor. E o muncă titanică. Deschis sunt, chiar dacă nu merg eu, tot ajut cum o să pot. Dar dacă mă înham eu la treabă, trebuie să am garanţii. Nu trebuie să stăm doar în Ministerul Apărării Naționale. Se poate face un parteneriat, să ieşi din sfera asta. Steaua e cel mai mare brand, e foarte atractivă pentru oamenii de afaceri. Foarte mulţi oameni iubesc Steaua, se pot face bani. Stadionul nou poate fi loc de multiple afaceri, acolo sunt terenuri nelucrate, ar trebui să se facă ceva pe ele. Sportiv, mă refer!", a declarat Victor Piţurcă, la Telekom Sport.

Citește și: Luptă acerbă la vârful PNL: Rareș Bogdan simte nevoia să aibă reflectoarele asupra lui.Un partid cu doi lideri înseamnă conflicte interne

Potrivit ProSport, conducerea CSA vrea să-l aducă pe Vuictor Piţurcă pe post de manager general, iar pe post de antrenor pe Adrian Neaga, un om foarte apropiat de fostul selecţioner.

Mai mult decât atât, Victor Piţurcă ar urma să fie "privatul" care să preia clubul în Liga 2. Dacă Steaua va ajunge în viitor în Liga 2, va fi obligată "să se rupă" de Armată, pentru a primi drept de promovare în primul eşalon, iar Victor Piţurcă ar urma să fie cel care să ajute echipa să facă acest salt, spre Liga 1.

Citește și: Rareș Bogdan iese la atac:’Demisionați,vă rog! Ce ziceți, aveți curaj?’

Steaua a ratat şansa de a participa la barajul pentru promovarea în Liga 3, după ce a fost învinsă de Carmen Bucureşti, duminică, în etapa a treia din playoff-ul pe Liga 4 Bucureşti, scor 1-0. Steaua va evolua pentru al treilea sezon consecutiv în Liga 4 pe Bucureşti.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri