VICTORIE categorică pentru Simona Halep - S-a calificat între primele opt jucătoare ale turneului de la Roma

BT
Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Roma, transmite news.ro.

Halep a trecut în optimi de Daiana Iastremska din Ucraina, locul 29 WTA, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 37.910 euro şi cu 190 puncte WTA.

În sferturi, Halep va evolua cu Elena Ribakina, din Kazahstan, cap de serie numărul 10, şi locul 18 mondial, sau cu Iulia Putinţeva, tot din Kazahstan, locul 30 WTA.

Pentru Simona Halep, acesta este al doilea turneu la care participă de la reluarea competiţiilor după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.

La Roma, Halep a fost finalistă în 2017 şi 2018.