Victorie în extremis pentru Juventus Torino în Serie A

facebook.com
Serie A

Echipa Juventus Torino a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia AC Monza, vineri, în prologul etapei a 14-a a campionatului de fotbal al Italiei, urcând provizoriu pe prima poziţie a clasamentului.

Juve a deschis scorul prin internaţionalul francez Adrien Rabiot, în minutul 12, în urma unui corner, însă gazdele au restabilit egalitatea în timpul adiţional al reprizei a doua, prin argentinianul Valentin Carboni (90+1). "Bătrâna doamnă" nu a renunţat la luptă şi a reuşit să obţină victoria graţie golului marcat în finalul jocului de Federico Gatti (90+4), conform Agerpres.

Oaspeţii au beneficiat şi de o lovitură de la 11 m în prima repriză, însă sârbul Dusan Vlahovic nu a reuşit să-l învingă pe portarul Michele Di Gregorio.

În urma acestei victorii, Juventus Torino a depăşit-o cu un punct în clasament pe rivala Inter Milano, care va disputa duminică derby-ul etapei pe terenul campioanei en titre SSC Napoli (locul 4). Monza ocupă poziţia a zecea în Serie A.

Sâmbătă se dispută partidele Genoa - Empoli, Lazio Roma - Cagliari şi AC Milan - Frosinone, în timp ce duminică sunt programate meciurile Lecce - Bologna, Fiorentina - Salernitana, Udinese - Hellas Verona, Sassuolo - AS Roma şi SSC Napoli - Inter Milano.

Ultimul meci al acestei runde, Torino FC Atalanta Bergamo va avea loc luni.