Victorie la limită pentru CSM Focşani, în EHF European Cup

prosport.ro
Romania handball

CSM Focşani 2007 a învins echipa islandeză Haukar, cu scorul de 28-26 (16-14), sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă din turul al treilea al competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

Oaspeţii au început mai bine şi au condus în prima repriză în mai multe rânduri la trei goluri, dar la 13-10 (min. 20) echipa locală a avut o revenire remarcabilă, concretizată în cinci goluri consecutive pe tabelă (15-13), intrând la pauză cu un avantaj de două goluri, 16-14.

CSM Focşani a fost echipa care a avut trei goluri în plus pe tabelă în repriza secundă, dar, la 23-20 (min. 43), islandezii au înscris de trei ori la rând şi au egalat, 23-23. Gazdele au reuşit să facă diferenţa în ultimele trei minute, când au marcat de două ori fără a primi gol (28-26).

Pentru vrânceni au marcat Mihăiţă Miroiu 7 goluri, Bogdan Mănescu 5, Filip Marjanovic 5, Andrei Drăgan 4, Goran Krstevski 2, Sasa Marijanac 3, Didi Hrimiuc 1, Bogdan Raţă 1.

Portarul Emilian Marocico a apărat 8 şuturi, încheind cu un procentaj de 29,63%.

Golurile insularilor au fost reuşite de Darri Aronsson 7, Olafur Aegir Olafsson 4, Jon Karl Einarsson 4, Tjorvi Thorgeirsson 2, Brynjolfur Snaer Brynjolfsson 6, Adam Haukur Baumruk 1, Thrainn Orri Jonsson 1, Heimir Oli Heimisson 1.

Portarul Stefan Huldar Stefansson a parat 7 aruncări, având un procentaj de 36,84%.

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Edin Kulovic şi Vedad Skaljic, iar delegat EHF a fost turcul Kenan Sivrikaya.

Manşa secundă se va juca pe 4 decembrie, la Hafnarfjoerdur, informează Agerpres.