Victorie pentru tineretul României în meciul cu Țara Galilor

fotbal drepturi tv minge

Selecționata de tineret a României a învins formația similară a Țării Galilor cu scorul de 2-1 (1-0), marți seara, la Mediaș, într-un meci din grupa a cincea a preliminariilor Campionatului European Under-21 din 2017.

Tricolorii s-au impus prin golurile marcate de Robert Hodorogea (37) și Alexandru Ioniță II (58), respectiv Jake Charles (90+2), după o mare eroare a portarului Cojocaru.

Oaspeții au irosit un penalty (43), portarul Valentin Cojocaru apărând șutul lui Ellis Harrison, după ce George Miron l-a faultat în careu pe Wesley Burns.

Echipa antrenată de Cristian Dulca a avut un început slab de meci, prima ocazie venind abia în minutul 30, când Rotariu a tras peste poartă, după ce galezii au avut un șut blocat de Miron (27).

Hodorogea a deschis scorul (37), reluând mingea centrată din corner de Bumba, la primul șut pe poartă al tricolorilor.

Prima repriză s-a încheiat cu un șut peste poartă al lui Marin (45).

România a făcut o repriză secundă mai bună, majorând scorul în min. 58, când Ioniță II a marcat cu capul, din plonjon, la centrarea lui Olteanu.

Bumba a avut mai multe ocazii de gol: 61 — când portarul a respins șutul său, iar apoi J. Evans a blocat șutul, și în min. 71, când portarul galez a scos de sub bară.

Oaspeții au avut și ei o situație notabilă, prin Hedges (68), iar Pușcaș (85) a ratat și el din apropiere.

În alt meci, Danemarca a învins Armenia cu 3-1, în deplasare.

Danemarca e prima în clasament, cu 16 puncte (6 jocuri), urmată de România, 13 p (7 j), Țara Galilor, 12 p (7 j), Bulgaria, 10 p (6 j), Luxemburg, 1 p (5 j), Armenia, 1 p (7 j).

Pe 2 septembrie, România va juca următorul meci, acasă cu Luxemburg.

Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la CE 2017 din Polonia, anunță Agerpres.