Victorie scurtă a Astrei: Fosta campioană s-a impus cu 1-0 în faţa Chiajnei / VIDEO

voluntari astra

Astra s-a impus pe teren propriu în confruntarea cu Concordia Chiajna, scor 1-0, în etapa a cincea a Ligii 1, grație golului marcat de Alexandru Ioniță. Căpitanul giurgiuvenilor a punctat în minutul 21, la prima ocazie importantă a primei părți, când a trimis la colțul lung o minge primită de la Balaure.

VIDEO CU GOLUL

Chiajna a avut ocazia egalării cu 5 minute înainte de pauză, când Cristescu a fost blocat de Iliev, iar Belu a îndepărtat mai apoi pericolul de la poarta Astrei. Astra a rămas în 10 cu câteva minute înainte de final, când Chipirliu, intrat pe teren în minutul 57, a văzut cel de-al doilea cartonaș galben pentru simulare. Ilfovenii ar fi putut da lovitura în minutele de prelungire ale meciului, când Kortzorg a șutat din interiorul careului, iar balonul a lovit transversala, pentru ca apoi să cadă pe linia porții apărate de Iliev, însă scorul a rămas neschimbat. Astra egalează la puncte Steaua și CFR Cluj și urcă pe locul al treilea, în timp ce Concordia rămâne fără victorie în acest sezon și are un singur punct după 5 etape.