Victorie SPLENDIDĂ a Simonei Halep la Australian Open: A trecut în 3 seturi de 'coșmarul' Iga Swiatek

WTA tour
Simona Halep

Simona Halep s-a înfruntat, duminică dimineață, cu Iga Swiatek, în meciul din optimile de finală de la Australian Open 2021.

După un prim set disputat, polineza s-a impus în cele din urmă cu 6-3, după ce a câștigat un game pe serviciul Simonei.

Revenire spectaculoasă a româncei în setul doi. Simona l-a adjudecat cu un neverosimil 6-1.

Setul al treilea a început echilibrat, dar Simona Halep a jucat excelent și a reușit să-l câștige până la urmă cu 6-4

Vezi și: Klaus Iohannis, criticat de stilistul Adina Buzatu: Sacoul slim, pantalonul mai larg. De multe ori are mâneca foarte largă

Halep şi Swiatek s-au întâlnit de două ori până acum, fiecare reuşind o victorie în optimi la Roland Garros, în 2019 şi, respectiv, 2020.

Simona Halep (29 de ani) a fost eliminată de Iga Swiatek (19 ani) de la Roland Garros 2020, în optimile competiției, scor 1-6, 2-6. Sportiva noastră şi-a spulberat adversara tot la Roland Garros, în 2019.

Pentru Swiatek cea mai bună performanţă la Melbourne sunt optimile de finală, pe care le-a atins şi anul trecut, în timp ce Simona Halep are o finală în 2018, iar în 2020 a atins semifinalele.