VIDEO Antonescu: 'Am refuzat, în 2012, ca președinte interimar al României, să primesc ordinele de la Washington și UE'

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 27-02-2025 13:25

Actualizat: 27-02-2025 15:52

Article thumbnail

Sursă foto: Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia

Candidatul Alianței Electorale „România Înainte” la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a declarat joi, la Buzău, la o întâlnire cu membri ai organizaţiilor judeţene PSD şi PNL, că în perioada 10 iulie - 31 august 2012, atunci când a ocupat interimar funcția de președinte al statului pe durata suspendării din funcție a lui Traian Băsescu, nu a acceptat „ordinele” venite din afara țării, chiar și atunci când acesta au venit din partea aliaților strategici SUA și UE.

Video cu declarația

  • „Ni se promite că vom sta în picioare. Eu sunt de acord că nu întotdeauna conducătorii României au fost în cea mai demnă și respectabilă poziție în dialogul lor cu marile puteri, cu instituții europene, cu mai-marii acestei luni (...)
  • Las falsa modestie deoparte și îi spun acestui domn (Călin Georgescu, n.red.) și susținătorilor lui că atunci când am fost pentru o lună președinte interimar, în 2012, am pus înaintea intereselor mele interesele României, dar nu am stat în genunchi în fața nimănui și am spus-o clar atunci, am refuzat ca președinte interimar al României să primesc ordinele cuiva, chiar ale trimisului Washingtonului de atunci, chiar ale Uniunii Europene. Am avut convingerea că aceștia sunt partenerii noștri dar am avut și convingerea că merităm ca țară atâta respect încât să ni se cunoască exact Constituția de către cei care vorbesc despre ea.
  • Nu știu ce făcea omul respectiv (Călin Georgescu, n.red.), știu ce făceau unii dintre susținătorii săi înfocați de astăzi, nu le permit să-mi dea lecție mie și cred că niciunuia dintre noi, despre stat în picioare”.

În 14 august 2012, când era președinte interimar al României, Crin Antonescu a declarat la Antena 3 că ambasadorul SUA la Bucureşti, Mark Gitenstein, este "părtinitor", fiind în favoarea lui Traian Băsescu într-o tentativă de invalidare a referendumului de suspendare.

„Aceeaşi oameni încearcă să folosească toate pârghiile de influenţă în cercuri politice externe, începând, din păcate, spun sincer şi cu mare regret, începând cu ambasada SUA la Bucureşti, cu ambasadorul, în speţă, care este evident părtinitor în această chestiune - o spun fără ezitare şi i-am spus-o şi domniei sale. (Aceeaşi oameni, n.r.) încearcă să genereze un asediu asupra cui decide, a instituţiilor statului de drept", afirma atunci Antonescu.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri