VIDEO Atac cu cuţitul în Sydney, un polițist a fost rănit

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 25-08-2024

Actualizat: 25-08-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Jill Mead/The Guardian

Poliția australiană a declarat duminică că patru persoane, inclusiv un ofițer de poliție, au fost rănite în urma unei înjunghieri în masă la Sydney, fiind cea mai recentă dintr-o serie de atacuri cu cuţit comise în oraș în acest an, conform Reuters, scrie Rador Radio România.

 

Poliția a declarat duminică dimineață că patru persoane au fost „rănite în urma unui accident de maşină și a unui suspect atac cu cuţit în Engadine”, suburbie din sudul orașului de aproximativ 5 milioane de locuitori.

Poliția a declarat că nu crede că cineva ar fi fost ucis în atac şi a precizat că un bărbat care ar fi încercat sa fugă de la locul faptei a fost imobilizat cu un pistol cu electroşocuri, după care a fost arestat.

Sydney a înregistrat o serie de atacuri cu cuțitul în acest an, determinând guvernul statului New South Wales să își înăsprească legislația privind cuțitele.

În iunie, parlamentul de stat a adoptat legi care permit poliției să folosească scanere electronice de detectare a metalelor pentru a controla persoanele în centrele comerciale, în locurile de desfășurare a activităților sportive și în stațiile de transport public.

În aprilie, șase persoane au fost ucise și 12 rănite într-un atac cu cuțit la un centru comercial din zona Bondi din Sydney.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri