VIDEO| Balonul de Aur: Trofeul Iaşin a fost acordat portarului belgian Thibaut Courtois

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 17-10-2022

Actualizat: 17-10-2022

Article thumbnail

Sursă foto: Marca

Belgianul Thibaut Courtois (Real Madrid) a câştigat Trofeul Iaşin, pentru cel mai bun portar, luni, la Paris, în cadrul galei premiilor Balonul de Aur, transmite AFP.

Ales de un juriu compus din 100 de jurnalişti de specialitate, Courtois, 30 ani, îi succede italianului Gianluigi Donnarumma, portarul echipei Paris Saint-Germain.

Internaţionalul belgian a avut un mare rol în trofeul câştigat de Real în Liga Campionilor, precum şi în titlul obţinut în Spania în sezonul 2021-22.

Uriaşul de doi metri a avut numeroase parade decisive în faza eliminatorie a Champions League, strălucind contra unor vedete precum Kylian Mbappe (Paris SG, 0-1 şi 3-1), Timo Werner (Chelsea, 3-1 şi 2-3, după prelungiri), Kevin De Bruyne (Manchester City, 3-4 şi 3-1) sau Mohamed Salah în finală (Liverpool, 1-0), deşi madrilenii au fost dominaţi.

Courtois (95 de selecţii), medaliat cu bronz la Cupa Mondială din 2018, a fost format la Genk (Belgia), după care a mai jucat la Atletico Madrid (2011-2014) şi Chelsea (2014-2018), informează Agerpres.

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri