VIDEO CFR Cluj a fost ELIMINATĂ din Liga Campionilor: A pierdut play-off-ul cu Slavia Praga, dar va juca în grupele Europa League

Inquam Photos / Manases Sandor
CFR CLuj campioana campionat

Campioana României, CFR Cluj, a pierdut și returul cu omoloaga din Cehia, Slavia Praga, în play-off-ul Ligii Campionilor, la diferență minimă, la fel ca în tur. Cehii s-au impus cu 1-0, același scor ca la Cluj-Napoca, golul fiind marcat în minutul 66 prin Jan Boril.

Vezi golul AICI

Elevii lui Dan Petrescu au început bine partida, iar în primele 25 de minute au avut mai multe ocazii de gol. Cea mai mare șansă i-a aparținut atacantului Rondon, după o centrare a lui Omrani, dar a trecut pe lângă balon. Ulterior, Slavia Praga a început să preia controlul partidei, iar prima ocazie mare a venit cu câteva minute înaintea finalului primei reprize. Nicolae Stanciu l-a angajat ideal pe veteranul Skoda, care a încercat un lob peste portarul Arlauskis, dar balonul a trecut alături.

CFR Cluj nu și-a revenit nici în partea secundă, iar campioana Cehiei a început să aibă din ce în ce mai multe ocazii de gol. După un șut de la marginea careului al românului Stanciu, a venit și singurul gol al partidei. Reușita i-a aparținut lui Boril (minutul 66), care a profitat de o neatenție în apărarea clujenilor, a pătruns în careu și l-a învins pe Arlauskis. Deși i-a introdus pe teren pe Țucudean și Hoban, Dan Petrescu tot nu a reușit să dea o altă imagine echipei sale, care nu reușește să se califice în grupele Ligii Campionilor.

CFR continuă competiția europeană, dar în grupele Europa League, în timp ce Slavia, unde joacă românii Nicolae Stanciu și Alexandru Băluță, va evolua în grupele Champions League.

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Kudela, Hovorka, Boril - Soucek - Masopust (Traore '84), Stanciu (Frydrych '90), Kral, Olayinka - Skoda (Jusuf '79). Antrenor: Jindrich Trpisovski

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Mureşan, Burcă, Camora - Aurelio (Păun '64), Bordeianu, Djokovic - Deac (Hoban'70), Rondon (Ţucudean '69), Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Masopust '40, Kudela '47 / Mureşan '40, Deac '44, Ţucudean '80, Djokovici '90+4

Meciul a fost arbitrat de italianul Gianluca Rocchi, ajutat de asistenţii Filippo Meli şi Giorgio Peretti.

Rezervă a fost Maurizio Mariani, iar arbitri video Paolo Valeri şi Michael Fabri.