Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că are o relaţie instituţională foarte bună cu premierul Nicolae Ciucă, precizând că este un şef de partid care ''nu se bagă'' în actul de guvernare.
''Avem (n.r. - cu premierul) o relaţie instituţională foarte bună, ne punctăm pe lucrurile esenţiale, eu nu mă bag în actul de guvernare. (...) Eu nu sunt preşedintele PSD care mă duc la Guvern să fac numiri sau să încurc lucrurile. Comunic cu miniştrii PSD, am vorbit cu domnul Stănescu, stăm de două zile la sediu, am vorbit cu fiecare ministru, pentru că trebuie să ne pregătim şedinţa de coaliţie, să ştim cu ce mergem şi abordăm problemele în coaliţie'', a spus Ciolacu, duminică, la Antena 3.
În ceea ce priveşte criticile pe care i le-a adus preşedintele PNL, liderul social-democraţilor a arătat că Florin Cîţu ar trebui să înţeleagă că nu a creat o majoritate cu USR.
''Nu cred că mai aşteaptă românii de la noi să ne criticăm, să ne potenţăm la televizor. Eu am evitat total. Cred că aşteptările românilor de la noi sunt cu totul altele în acest moment şi ar trebui şi Florin Cîţu, preşedintele Senatului, să înţeleagă că nu a creat o majoritate împreună cu USR. A creat-o împreună cu PSD în acest moment şi avem cu totul alte abordări'', a menţionat Marcel Ciolacu.
Întrebat când a discutat ultima dată cu preşedintele Klaus Iohannis, Ciolacu a precizat că întâlnirea a avut loc pe 1 Decembrie, de Ziua Naţională a României.
''Ultima discuţie cu Klaus Iohannis a fost pe 1 Decembrie. (...) Am vorbit cum sunt problemele la Cameră, la Senat, că eram împreună cu domnul Cîţu. (...) Ne vedem de drumul nostru'', a afirmat preşedintele PSD.
VIDEO | Ciolacu, dezvăluiri despre relația cu premierul Ciucă: 'Eu nu sunt preşedintele PSD care mă duc la Guvern să fac numiri sau să încurc lucrurile'
Explorează subiectul
Articole Similare

645
Ministrul David reacționează după ce șeful statului a criticat aspru sistemul de învățământ despre care a spus că este „slab , spre foarte slab”
645

1.471
FOTO Gafă monumentală de Ziua Națională: Șefă PNL a prezentat o fotografie din Dolomiți ca fiind peisaj românesc
1.471

2.271
Alexandru Nazare anunță că deficitul a ajuns la 5.7%: Înghețarea salariilor a fost măsura magică
2.271

5.073
Fosta şefă a diplomaţiei UE a fost reţinută (surse)
5.073

2.028
VIDEO Care este cel mai negru scenariu dacă legea pensiilor speciale va fi din nou respinsă? Avertisment și garanții din partea lui Dragoș Pîslaru
2.028

3.044
Kelemen Hunor dă de înțeles că o moțiune de cenzură poate fi votată săptămâna viitore și de membri ai coaliției: Vom vedea
3.044

3.319
VIDEO Ilie Bolojan, după episodul huiduielilor din Parlament: 'Unele măsuri au fost dureroase, dar necesare. România are nevoie de responsabilitate, nu de haos'
3.319

1.673
VIDEO Grindeanu, mesaj ferm la ședina solemnă: Adevăratul patriotism nu se strigă, se muncește
1.673

3.793
Kelemen Hunor tună pe lista reformei din administrație publică: Părem o coaliție impotentă
3.793

1.821
Care sunt singurele țări din UE cu sărăcia în creștere: România NU se află printre ele
1.821

4.730
Ministrul de Finanțe vorbește de eliminarea taxării pe muncă în România: Să facem calcule
4.730

4.445
Fraudă pe fonduri europene, la nivel înalt: Oamenii lui Kovesi au descins la Colegiul Europei și SEAE
4.445

4.351
VIDEO Ilie Bolojan, întâmpinat cu huiduieli în Parlament: 'Demisia' / 'Demisia'
4.351


















Comentează